Przejdź do aktualności Przejdź do najbliższych wydarzeń Przejdź do sekcji na skróty Przejdź do sekcji biuletyn informacji publicznej Przejdź do danych kontaktowych
Zajęcia obrazek

Zespół Jaczowiacy

Zespół Ludowy „JACZOWIACY” został założony przez nieżyjącą już Michalinę Hankiewicz oraz grupę pierwszych osadników, którzy po II wojnie światowej przybyli z różnych stron Polski na Ziemie Zachodnie, lokując się w miejscowości Jaczów. Pierwsi członkowie grupy artystycznej, którzy poprzez założenie Zespołu budowali tożsamość lokalną i kulturową, przez lata nieprzerwanej działalności włączali w istnienie Zespołu swoje rodziny, sąsiadów, znajomych. Przez 75 lat Zespół skupił ponad 300 osób, głównie mieszkańców wsi Jaczów lub osób powiązanych z tą wsią. Obecnie już szóste pokolenie kontynuuje rozpoczęte przed 75 laty tradycje śpiewu i tańca.


Poniżej kilka kadrów z historii działania zespołu:


– „Młodzież z zespołu podczas I Spotkania pokoleń zespołów folklorystycznych we wsi Jaczów.” 25 stycznia 1987r. Jaczów


– „Zespół Jaczewiacy otwiera korowód dożynkowy, aby przejść ulicami Rudnej i wystąpić w programie dożynkowym.” –  7 września 1986, Dożynki – Rudna


– III Przegląd Kultury Ziemi Głogowskiej, 15 czerwca 2003r.


- „Członkowie zespołu podczas występów na IV Spotkaniu Zespołów Folklorystycznych woj. Legnickiego w Złotoryi.” – 22-23 czerwca 1985r. 


- Dożynki Gminy Jerzmanowa, Jaczów 31.08.2019r.Zespół „Jaczowiacy” jest przykładem dbałości o kultywowanie tradycji ludowych. Oprócz bogatego repertuaru piosenek ludowych prezentuje na scenie tańce oraz przedstawienia słowno – muzyczne, barwnie przedstawiające tradycje i zwyczaje polskiej wsi, często nieznane współczesnym odbiorcom lub zapomniane.

Obecnie Zespół tworzy grupa 35 osób: wśród nich jest żeńsko – męska grupa śpiewacza, instrumentaliści ( 2 akordeonistów, bębniarz, kontrabasista) oraz sekcja dziecięca (chłopcy i dziewczynki w wieku 6 – 15 lat), skupiająca się głównie na tańcach. W pracy artystycznej Zespół wspierają instruktorzy: choreograf grupy dziecięcej i nauczyciel śpiewu grupy śpiewaczej.


JUŻ DZIŚ DOŁĄCZ DO ZESPOŁU!

Rozwijaj pasję do tańca i muzyki. Twórz z nami historię i stań się częścią nowego pokolenia zespołu.

  • Kto może dołączyć?
  • Każdy kto ma chęć spróbować swoich sił niezależnie od wieku.
  • Gdzie się zapisać?

Zapisy w WDK w Jaczowie


PRÓBY ZAESPOŁÓW odbywają się od września do końca czerwca

MIEJSCE: Jaczów - WDK
CZAS: Każdy poniedziałek, godz. 17:00 – 18:15
ZAPISY osobiście w WDK w Jaczowie najlepiej w godzinach prób zespołu u opiekuna zespołu (biuro na piętrze).
PROWADZĄCE: 

ŚPIEW: Ewa Bartkowska

TANIEC: Iwona Ptaszyńska


Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania zespołu określa REGULAMIN

Zapraszamy!


GALERIA ZDJĘĆ