Zajęcia obrazek

„W Cieniu Kolegiaty” w blasku tradycji.

Dnia 15 sierpnia br., w cieniu zabytkowej głogowskiej kolegiaty– jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych powiatu głogowskiego. Uroczystość, łącząca Święto Wojska Polskiego, Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święto tradycji i folkloru, przyciągnęła tłumy mieszkańców oraz licznych gości. W tegorocznej, 18-stej edycji „W cieniu kolegiaty” nie mogło zabraknąć silnej reprezentacji Gminy Jerzmanowa, którą dumnie prezentowali: Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej, Zespół Ludowy Jaczowiacy, Koło Gospodyń Wiejskich ze Smardzowa oraz OSP Jerzmanowa oraz Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Smardzów.


Stoisko GCK w Jerzmanowej, jak co roku, przyciągało uwagę odwiedzających bogactwem lokalnego rękodzieła. Prace prezentowane i wykonane przez instruktorów i uczestników zajęć, odznaczały się różnorodnością i wysoką jakością wykonania. Ceramiczne naczynia, finezyjne szydełkowe torebki, ozdobne kartki, boxy prezentowe i albumy, a także własnoręcznie szyte dynie, grzybki, tulipany czy kurki zdobyły uznanie wśród licznych gości. Nie zabrakło najchętniej oglądanej przez panie, ręcznie robionej unikatowej biżuterii. Na scenie jako pierwszy pojawił się również Zespół Ludowy Jaczowiacy, który swoim występem miał okazję wprowadzić publiczność w świat tradycyjnej muzyki i tańca. W barwnych strojach, z charakterystycznym dla siebie entuzjazmem, Jaczowiacy przypomnieli wszystkim, jak bogaty jest polski folklor. Ich występ był doskonałym przykładem na to, jak można pielęgnować i przekazywać tradycje ludowe z pokolenia na pokolenie. Koło Gospodyń Wiejskich ze Smardzowa podbijało serca i żołądki mieszkańców Głogowa i okolic tradycyjnymi, domowymi specjałami. Na ich stoisku królowała orzeźwiająca lemoniada i prawdziwie swojska pajda chleba. Pokazy sprzętu strażackiego i nauka pierwszej pomocy cieszyła się zainteresowanie szczególnie wśród najmłodszych.


Święto było doskonałą okazją do celebrowania tradycji, kultury i wspólnoty. Cieszy nas fakt, że po raz kolejny mogliśmy pokazać jak w gminie Jerzmanowa pielęgnuje się tradycje i jak można z sukcesem łączyć przeszłość z teraźniejszością.