Zajęcia obrazek

„Melodia słów” z bajką aborygeńską

Kolejnym z naszych działań zaproponowanych najmłodszym czytelnikom biblioteki w ramach projektu Biblioteka – blisko z każdej strony, było spotkanie z korzeniami i bogatą tradycją, jednego z najstarszych dziedzictw kulturowych na świecie. Warsztaty rodzinne pod nazwą " Bajka aborygeńska" pozwoliły uczestnikom zetknąć się z różnorodnością kulturową świata, zaczerpnąć z niej mądrość oraz inspirację.


11 lipca w bibliotece w Jaczowie oraz 25 lipca w bibliotece w Jerzmanowej odbyły się warsztaty rodzinne pn. "Bajka aborygeńska" prowadzone przez Panią Marię Ratajczak ze Stowarzyszenia Zielone Grupa. Dzieci poznały Papierowy Teatr Kamishibai -  to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami, a także drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Na warsztatach dzieci usłyszały historię o Gąsienicy, która zamieniła się w motyla, a opowiadaniu bajki towarzyszyły działania artystyczno-manualne. Podczas pracy warsztatowej dzieci nauczyły się nowych technik plastycznych i stworzyły unikatowy przedmiot - aborygeński kij deszczowy. Warsztaty okazały się dla uczestników fascynującym i edukacyjnym doświadczeniem. Natomiast cała inicjatywa pokazała, jak ważne jest, aby biblioteki były miejscem, które nie tylko udostępnia książki, ale także staje się przestrzenią spotkań, dialogu i twórczej działalności, zbliżając społeczność lokalną do bogactwa światowego dziedzictwa kulturowego.



„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”