Przedsionek Raju 2024 - Koncert w Jerzmanowej

W dniach 22 maja – 2 czerwca po raz dwunasty odbędzie się cykl koncertowy „Przedsionek Raju”. Bohaterem projektu będzie kameralny zespół Green Kore, a solistką koncertów młoda śpiewaczka Marta Krysiak. Programy koncertów poświęcone będą muzyce instrumentalnej i wokalnej Antonio Vivaldiego, a także muzyce instrumentalnej Jerzego Fryderyka Händla oraz ariom z kantat Jana Sebastiana Bacha.

Od dwunastu lat, wsie i małe miasta Ziemi Lubuskiej, stają się sceną dla muzyki barokowej w ramach popularnego cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”.

„Przedsionek Raju” powstał z inicjatywy festiwalu „Muzyka w Raju”, ale od dawna jest odrębnym i posiadającym swój niepowtarzalny charakter wydarzeniem muzycznym, które stało się także fenomenem społecznym wkomponowanym już na dobre w kulturalną panoramę Ziemi Lubuskiej. Jego koncerty docierają często do miejsc, w który muzyka dawna nie była nigdy wcześniej wykonywana, a w przygotowania do wydarzeń cyklu angażują się lokalne społeczności. Cykl jest też promotorem idei wykorzystywania muzyki dawnej do promocji poszczególnych miejscowości, znajdujących się tam zabytków oraz całej Ziemi Lubuskiej, której historia muzyczna wciąż czeka na odkrycie i opowiedzenie.

W poprzednich edycjach „Przedsionka Raju” brali udział zarówno artyści o ustalonej już pozycji na międzynarodowej scenie muzycznej, jak i młodzi muzycy, często jeszcze studenci, którzy pracując pod okiem doświadczonych kolegów uzyskują rzadką w polskich warunkach okazję do podnoszenia swych kwalifikacji i nabywania doświadczenia scenicznego.

Tym razem rolę gospodarza pełnić będzie zespół Green Kore, który pod kierunkiem znanej polskiej klawesynistki Joanny Boślak-Górniok i duńskiej skrzypaczki Jesenki Balic Zunic przedstawi dwa programy: pierwszy, poświęcony sonatom triowym Jerzego Fryderyka Händla oraz ariom z kantat Jana Sebastiana Bacha, a drugi, muzyce instrumentalnej i wokalnej Antonio Vivaldiego, którego twórczość była doskonale znana i często wykonywana na terenach dzisiejszej Ziemi Lubuskiej. Solistką koncertów będzie młoda polska śpiewaczka Marta Krysiak.

Przedsionek Raju 2024 - JERZMANOWA

KONCERT

DATA: Czwartek, 30 maja

MIEJSCE: Jerzmanowa, Stodoła Kultury (Obiszowska 4a)

GODZINA: 17:00

Green Kore:

Marta Krysiak – sopran

Jesenka Balić Žunić – skrzypce

Judyta Kwiatkowska – skrzypce

Mark Vanyan – altówka

Bernadetta Wieczerzyńska – wiolonczela

Joanna Boślak-Górniok – klawesyn

Antonio Vivaldi (1678–1741)

Concerto à 4 C-dur, RV 114

Allegro, Adagio, Chiacona

Concerto à 4 a-moll, RV 161

Allegro, Largo

Aria „Nulla in mundo pax sincera”, RV 630

Concerto à 4 A-dur, RV 158

Allegro molto, Andante molto, Allegro

Concerto à 4 C-dur, RV 109

Allegro, Adagio

Motet „Sum in medio tempestatum” na sopran, smyczki i basso continuo, RV 632

Aria „Sum in medio tempestatum”

Recitativo „Quid ergo faciam?”

Aria „Semper maesta, sconsolata”

Alleluia

Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Partnerzy: Gmina Świdnica, Kostrzyńskie Centrum Kultury, Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im.Franciszka Grasia, Gmina Brody, Stowarzyszenie Miłośników Droszkowa, Stowarzyszenie „Błękit Ołobok”, Gminne Centrum Kultury w Bieczu, Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Miasteczku, Biblioteka-Centrum Kultury im. Jana Raka w Lubsku,

Organizator: Fundacja Muzyki Dawnej „Canor”

Szczegółowe informacje dotyczące festiwalu na stronie internetowej www.przedsionekraju.pl oraz na profilu cyklu na FB, a także w mediach społecznościowych parterów projektu oraz na antenie Radia Zachód.