Zajęcia obrazek

Mały ilustrator


Twórcze Warsztaty Ilustracji Książkowej w Bibliotece Publicznej w Jerzmanowej.


W dniu 6 maja 2024 roku, sala Biblioteki Publicznej w Jerzmanowej ożywiła się dziesiątkami kolorowych kolaży i pomysłowych ilustracji podczas warsztatów edukacyjno-animacyjnych "Mały ilustrator". To niezwykła inicjatywa, zrealizowana w ramach projektu „Biblioteka - blisko z każdej strony”. Współpraca ze Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jerzmanowej była kluczowym elementem tego wydarzenia. Miało ono na celu nie tylko rozwijanie kreatywności uczestników, ale także integrowanie społeczności lokalnej poprzez sztukę i literaturę. Warsztaty skierowane były do uczniów 7. klasy i odbyły się dla dwóch grup, łącznie gromadząc 38 osób.


Prowadzącą warsztaty była Barbara Przerwa, doświadczona animatorka kultury i edukatorka muzealna z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z twórczością Jiří Kolářa, cieszącego się światową renomą czeskiego artysty, którego kolaże i prace ilustracyjne stanowiły inspirację dla naszych warsztatowych działań. Poprzez prezentacje, albumy prac oraz kolaże wykorzystane w ilustracji książkowej, młodzi artyści mogli zgłębić tajniki tej fascynującej techniki. Samodzielne tworzenie było głównym punktem warsztatów. Uczestnicy zostali zachęceni do wyrażania swojej kreatywności poprzez stworzenie własnych prac plastycznych w technice kolażu. Pod okiem prowadzącej każdy mógł odkryć w sobie artystę i zainspirować się literaturą do stworzenia unikalnych kompozycji. Po intensywnym godzinnym warsztacie efekty pracy zostały udokumentowane i wyeksponowane na wystawie w bibliotece.


Projekt "Mały ilustrator" jest częścią szerszego programu edukacyjno-animacyjnego realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowej, który ma na celu promowanie czytelnictwa i rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży w ramach konkursu BLISKO (2024-2025), stanowiącego element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”