Zajęcia obrazek

Tak Jerzmanowa świętuje Niepodległość

11 listopada Jerzmanowa po raz kolejny zamieniła się w centrum patriotycznych i sportowych emocji, goszcząc entuzjastów biegania, kibiców, miłośników dobrego jedzenia, muzyki na żywo i wspólnego świętowania podczas XIII Bieg Gęsi i obchodów Święta Niepodległości. Tego dnia, w sercu Jerzmanowej pod Stodołą Kultury, zebrały się setki osób, by wspólnie uczcić pamięć o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a jednocześnie wziąć udział w sportowych zmaganiach i lokalnym festynie.


Dzień rozpoczął się o godzinie 10:00 od Apelu Poległych przeprowadzonym przez 125 Jaczowską Drużynę Harcerzy HUSARIA , który wprowadził podniosłą atmosferę i nadał obchodom patriotyczny charakter. Chwilę później odbyło się oficjalne otwarcie XIII Biegu Gęsi, a na trasy ruszyli pierwsi uczestnicy. W biegach dziecięcych i młodzieżowych udział wzięło ponad 200 młodych zawodników, którzy z entuzjazmem pokonywali przygotowane dla nich dystanse, od 250 metrów dla przedszkolaków, po 800 metrów dla starszych roczników. Na starcie pojawili się także miłośnicy Nordic Walking, którzy w marszu pokonali dystans 2500 metrów.


Przybyłych gości witała Wójt Gminy Jerzmanowa – Anna Obolewicz, która we wstępie uroczystości złożyła podziękowania dla straży, KGW i przedsiębiorców zaangażowanych w pomoc podczas tegorocznej wrześniowej powodzi. Wspólne świętowanie rozpoczęto ogłoszeniem wyników konkursu fotograficznego i Dyktanda Gminnego. Po czym na scenie swoje umiejętności wokalne, muzyczne i teatralne zaprezentowali uczniowie gminnych szkół i przedszkoli, którzy pod hasłem „Wolność!” przypomnieli o wartości niepodległości.


Istotą obchodów w gminie Jerzmanowa są specjały z gęsiny, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa gminy Jerzmanowa. Królową byłatradycyjniegęsina iwszystko co kulinarnedziało się wokół niej.Pierogi, bigos, rolady, paszteciki, kiełbasa, barszcz, rosół, burgery, gęś nadziewana i pieczona do tego słodkie rogale Marcińskie – tym można było połechtać podniebienie. Gorącą grochówkę serwowali strażacy. Za pysznościna stoiskach można się było odwdzięczyćpieniążkami. Zbierane w ten sposób fundusze przeznaczono na leczenie małej Igi Jania, co nadało całemu wydarzeniu dodatkowy wymiar solidarności i wsparcia.


Dodatkową atrakcją był ogłoszony po raz drugi przez GCK w Jerzmanowej, konkurs na najlepszy produkt lokalny z gęsiny, w którym po raz kolejny mistrzostwo kulinarne pokazało Sołectwo Maniów zdobywając Certyfikat najlepszego produkty lokalnego z gęsiny potrawą – „Narodowa gęś z pyrką w mundurze”.


W strefie animacji na najmłodszych czekały niepodległościowe zabawy. Zmarzluchów ogrzewały ogniska.Przedstawiciele POLTRANSPLANT-u opowiadali o idei transplantacji, najmłodszych edukowali jak wygląda operacja przeszczepu nerki na pluszowych misiach. W piwniczce Stodoły kultury Bukowicki Dom serwował własnej produkcji wina sery i oliwy. Muzyczną oprawę zapewniły koncerty. Mocnym rokowym brzmieniem publiczność rozgrzał zespół Alther Ego. Gwiazdą wieczoru z koncertem pełnym wspaniałych tekstów Bogdana Łyszkiewicza był zespół Chłopcy z Placu Broni. Panowie porwali publiczność do wspólnego śpiewania, wprowadzając niezwykle pozytywną energię i patriotyczny klimat.


Największe emocje przyniósł wieczorny bieg główny na 10 kilometrów, który zgromadził blisko ponad 150 biegaczy z różnych stron regionu i kibicujących im bliskich. Zawodnicy mierzyli się z wymagającą trasą przy blasku pochodni. To właśnie Ogień Wolności dopingujący bieg nadaje mu wyjątkowego charakteru. Po przekroczeniu linii mety każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a najlepszym wręczono trofea, nagrody i tradycyjną pieczoną gęś na scenie w Stodole Kultury. Pełna relacja z biegu >> TUTAJ


XIII Bieg Gęsi i Święto Niepodległości w Jerzmanowej przyniosły mieszkańcom i gościom mnóstwo radości i dumy, tworząc przestrzeń do świętowania, wspierania potrzebujących i budowania wspólnoty. To wyjątkowe wydarzenie już po raz kolejny udowodniło, że Jerzmanowa potrafi w piękny sposób łączyć sport, tradycję i solidarność.


Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich którzy przyczynili się do stworzenia szczególnej atmosfery tego dnia, szczególnie do:

  1. Teamu Jerzego Górskiego (Sport Górski)
  2. KGW i Sołectw gminy Jerzmanowa: z Bądzowa, Gaików, Golowic, Jaczowa, Jerzmanowej, Maniowa, Modłej, Smardzowa, Potoczka,
  3. Klubu Senior + zManiowa
  4. Jurorów konkursu pn. „Jerzmanowskie delicje z gęsiny”
  5. Strażaków z jednostek OSP z terenu Gminy Jerzmanowa
  6. 125 Jaczowskiej Drużyny Harcerzy "Husaria" im. ks. Jeremiego Wiśniowieckiego
  7. Centrum Organizacyjno-koordynacyjnego ds. Transplantacji – POLTRANSPLANT wraz z koordynatorem krajowym – Teresą Danek
  8. Dyrektorów, pracowników i dzieci z PrzedszkolaGminnego „Kraina Marzeń” w Jerzmanowej, Przedszkola Gminnego„Ocean Marzeń” w Jaczowie,ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej orazSzkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie
  9. Pracowników Urzędu Gminy Jerzmanowa
  10. Pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jerzmanowej
  11. Zespołowi Pałacowo-Parkowemu z Bądzowa
  12. wszystkich partnerów, kontrahentów i współpracowników,
  13. wyrozumiałych mieszkańców Jerzmanowej, szczególnie ul. Obiszowskiej