Dożynki Gminy Jerzmanowa 2023

W tym roku to Łagoszów Mały stał się stolicą kultu, tradycji i świętowania obfitości plonów. Na Dożynki Gminy Jerzmanowa do tej małej niepozornej miejscowości w ostatnią ciepłą sobotę lata (26.08) ściągnęły tłumy gości: liczne grono rolników, mieszkańcy gminy i okolicznych miejscowości oraz zaproszeni oficjele. Dobrą zabawę zapewnił nie tylko sam charakter radosnego święta ale szereg bogatych atrakcji przygotowanych przez organizatora oraz wyjątkowy program artystyczny.

Tegoroczną Mszę Św. w intencji rolników odprawił ks. kanonik Stanisław Czerwiński, kustosz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego. Symbolicznym obrzędem, jakim było przekazanie chleba wójtowi z prośbą by dzielił go sprawiedliwie oficjalną celebrę dożynkową otworzyli starostowie: Maciej Taśmiński i Mariola Frankiewicz – Michalik. W ślad za nimi bochen chleba na ręce wójta podczas prezentacji dożynkowych złożyli sołtysi, by za chwilę go podzielić i rozdać mieszkańcom.

Na scenie rozstrzygnięto także dożynkowe konkursy na najpiękniejsze dekoracje dożynkowe oraz wręczono nagrody dla grup wieńcowych 12-stu sołectw gminy Jerzmanowa. Tradycyjnie jak co roku swoim śpiewem i prezencją Dożynki Gminy Jerzmanowa uświetnił Zespół Ludowy „Jaczowiacy”, śpiewając zarówno podczas Mszy św. jak i występując na scenie podczas bloku koncertowego.

Jednak nie tylko tradycja była bohaterem tego dnia. Zaprezentowali się artyści, którzy dostarczyli publiczności mnóstwo radości i rozrywki. Publiczność mogła cieszyć się występami takimi jak Kabaret „Czesuaf”, który dowcipem i humorem rozbawił zgromadzonych. Na scenie pojawił się także zespół "Capitan Folk", którego intrygujące połączenie dźwięków przeniosło wszystkich w świat folkowej muzyki i tańca. Gwiazdą wieczoru był Zespół DEFIS. Artyści zebrali pod sceną tłum swoich wielbicieli, który bez zająknięcia śpiewał wraz z wokalistą. Ich dynamiczne brzmienia i charyzmatyczna scena sprawiły, że nikt nie mógł usiedzieć w miejscu. Nie zabrakło atrakcji towarzyszących. Do dyspozycji dzieci była strefa animacji, pełna zabaw i konkursów przygotowanych przez instruktorki GCK oraz dmuchanych skakańców. Na dorosłych również czekały wyzwania. Na terenie miasteczka imprezowego odbywały się warsztaty przyrządzania serów w zalewach, pieczenia podpłomyków, wykonywania świec. Oglądać można było wystawę retro sprzętu rolniczego czy ekspozycję z dawnym sprzętem gospodarstwa domowego. Nie lada atrakcją były stoiska z symulatorami: dachowania oraz jazdy na motorze na jednym kole. Zabawę taneczną pod gołym niebem do późnej nocy poprowadził Zespół Muzyczny LIVE Band. Tańczącym i bawiącym się gościom nie straszny był nawet nocny przelotny deszcz.

Ogromne podziękowania kierujemy do sponsorów - większych i mniejszych firm współpracujących z Gminą Jerzmanowa i Gminnym Centrum Kultury w Jerzmanowej:

1. Związek Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach
  2. Przedsiębiorstwo Robót i Usług Budowlanych „BUDREM” Sp. z o.o.
  3. Usługi Transportowe „KOWALSKI”
  4. Zakład Handlu i Transportu RAZBI
  5. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp z o.o.
  6. RADOXIMSp. z o.o.
  7. PHU BRACIA Jan i Andrzej Łyżwa z Potoczka
  8. Bank Spółdzielczy w Głogowie
  9. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe SZOCIK Wioleta Szocik