Zajęcia obrazek

Dożynki Gminy Jerzmanowa 2023

W tym roku to Łagoszów Mały stał się stolicą kultu, tradycji i świętowania obfitości plonów. Na Dożynki Gminy Jerzmanowa do tej małej niepozornej miejscowości w ostatnią ciepłą sobotę lata (26.08) ściągnęły tłumy gości: liczne grono rolników, mieszkańcy gminy i okolicznych miejscowości oraz zaproszeni oficjele. Dobrą zabawę zapewnił nie tylko sam charakter radosnego święta ale szereg bogatych atrakcji przygotowanych przez organizatora oraz wyjątkowy program artystyczny.


Tegoroczną Mszę Św. w intencji rolników odprawił ks. kanonik Stanisław Czerwiński, kustosz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego. Symbolicznym obrzędem, jakim było przekazanie chleba wójtowi z prośbą by dzielił go sprawiedliwie oficjalną celebrę dożynkową otworzyli starostowie: Maciej Taśmiński i Mariola Frankiewicz – Michalik. W ślad za nimi bochen chleba na ręce wójta podczas prezentacji dożynkowych złożyli sołtysi, by za chwilę go podzielić i rozdać mieszkańcom. 


Na scenie rozstrzygnięto także dożynkowe konkursy na najpiękniejsze dekoracje dożynkowe oraz wręczono nagrody dla grup wieńcowych 12-stu sołectw gminy Jerzmanowa. Tradycyjnie jak co roku swoim śpiewem i prezencją Dożynki Gminy Jerzmanowa uświetnił Zespół Ludowy „Jaczowiacy”, śpiewając zarówno podczas Mszy św. jak i występując na scenie podczas bloku koncertowego.


Jednak nie tylko tradycja była bohaterem tego dnia. Zaprezentowali się artyści, którzy dostarczyli publiczności mnóstwo radości i rozrywki. Publiczność mogła cieszyć się występami takimi jak Kabaret „Czesuaf”, który dowcipem i humorem rozbawił zgromadzonych. Na scenie pojawił się także zespół "Capitan Folk", którego intrygujące połączenie dźwięków przeniosło wszystkich w świat folkowej muzyki i tańca. Gwiazdą wieczoru był Zespół DEFIS. Artyści zebrali pod sceną tłum swoich wielbicieli, który bez zająknięcia śpiewał wraz z wokalistą. Ich dynamiczne brzmienia i charyzmatyczna scena sprawiły, że nikt nie mógł usiedzieć w miejscu. Nie zabrakło atrakcji towarzyszących. Do dyspozycji dzieci była strefa animacji, pełna zabaw i konkursów przygotowanych przez instruktorki GCK oraz dmuchanych skakańców. Na dorosłych również czekały wyzwania. Na terenie miasteczka imprezowego odbywały się warsztaty przyrządzania serów w zalewach, pieczenia podpłomyków, wykonywania świec. Oglądać można było wystawę retro sprzętu rolniczego czy ekspozycję z dawnym sprzętem gospodarstwa domowego. Nie lada atrakcją były stoiska z symulatorami: dachowania oraz jazdy na motorze na jednym kole. Zabawę taneczną pod gołym niebem do późnej nocy poprowadził Zespół Muzyczny LIVE Band. Tańczącym i bawiącym się gościom nie straszny był nawet nocny przelotny deszcz.


Ogromne podziękowania kierujemy do sponsorów - większych i mniejszych firm współpracujących z Gminą Jerzmanowa i Gminnym Centrum Kultury w Jerzmanowej:

 1. Związek Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach
 2. Przedsiębiorstwo Robót i Usług Budowlanych „BUDREM” Sp. z o.o.
 3. Usługi Transportowe „KOWALSKI”
 4. Zakład Handlu i Transportu RAZBI
 5. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp z o.o.
 6. RADOXIMSp. z o.o.
 7. PHU BRACIA Jan i Andrzej Łyżwa z Potoczka
 8. Bank Spółdzielczy w Głogowie
 9. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe SZOCIK Wioleta Szocik
 10. Ekologiczne CentrumPralnicze DELFIN Natalia OssowskaGłogów
 11. Zakład Robót Melioracyjnych Zbigniew Matejko
 12. Przedsiębiorstwo Budowlane Edyta i Waldemar Fiedot z Jerzmanowej
 13. Autorska Pracownia Projektowa Szymon Kosmatka z Wilkowa
 14. EFEKT – Meble Biurowe i Szkolne Mirosława Szuszkiewicz z Głogowa
 15. ROSAN Anita Rosik z Jerzmanowej
 16. KROSIK Krzysztof Rosik z Jerzmanowej
 17. GASTRO – POL Sylwia Nowak Głogów
 18. Pracownia Projektowa inż. Grzegorza Juźwiaka Wilków
 19. Międzynarodowy i Krajowy TransportSamochodowy Wojciech Witkowski
 20. Materiały Budowlane „RYCZEK” S.J. Agnieszka Makara, Dorota Ryczek
 21. BAR – BUD s.c Mariola i Roman Bartkowiak

  oraz do wszystkich, którzy wsparli tegoroczną organizację Dożynek Gminnych:

  Dziękujemy:
 1. strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych w Jerzmanowej, Bądzowie,Kurowa Małego i Jaczowa
 2. mieszkańcom gminy, którzy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w organizacji dożynek, pomagając przy budowie miasteczka imprezowego, dekorowali posesje
 3. gospodyniom, które upiekły ciasta
 4. p. Marzenie Bury
 5. p. Zbigniewowi Skowronkowi
 6. p. Krzysztofowi Nestrowi
 7. p. Jerzemu Górskiemu i firmie SPORT GÓRSKI
 8. dyrektorowi Andrzejowi Bończakowi i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jerzmanowej
 9. p. Marioli Tuz dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Jerzmanowej i pracownikom obsługi
 10. p. Stanisławowi Piotrowskiemu – Prezesowi Stowarzyszenia Sportowego KS ŁAGOSZOVIA
 11. p. Krzysztofowi Kuczyńskiemu – Prezesowi Stowarzyszenia Sportowego WKS „DRAGON” w Jaczowie
 12. i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Święta Plonów