Zderzenie smaków, muzyki i stylów czyli Spotkanie Kultur 2023’

Wielobarwność, wielokulturowość, różnorodność takie cechy charakteryzują organizowane od 2016 roku w Jerzmanowej Spotkanie Kultur. W minioną sobotę (22.07) przed Stodołą Kultury i terenie Zespołu Pałacowo Parkowego w Jerzmanowej na wszystkich, którzy przybyli na imprezę czekało mnóstwo atrakcji: niesamowici artyści, różnorodny repertuar, wspaniała muzyka i śpiew, afrykańskie tańce, wyjątkowe potrawy, stoiska handlowe i gastronomiczne oraz atrakcje dla całych rodzin.

W tym roku impreza powróciła do źródła, bo tak jak podczas pierwszego spotkania 7 lat temu, na scenie wystąpili goście z Senegalu. W muzyczną podróż do gorącej Afryki zabrał nas zespół Badji Band, którego lider Ablaye oczarował wirtuozerskim stylem gry na korze. Publiczność żywiołowo dołączyła także do Afro Show czyli wspólnych afrykańskich tańców zorganizowanych pod sceną. Zachwycający i melancholijny dźwięk indiańskich fletów oraz energiczne granie egzotycznej peruwiańskiej gitarki „charango” było kolejnym wyjątkowym przeżyciem muzyczno-duchowym, które zaserwowali Panowie z Zespół Los Companieros . Serbską energię w polskich aranżacjach zaprezentował Zespół Balkanska. A gwiazda wieczoru Kapela Pieczarki zrobiła prawdziwe polskie rockowo-góralskie show. Różnorodność polskiej kuchni serwowały na stoiskach lokalne KGW. Gaiki - frytki z polskich ziemniaków z własnego pola, Smardzów - pajdy z domowym smalczykiem i dodatkami do wyboru, Potoczek - pierogi z borówkami i serem, Jerzmanowa - pyzy z gzikiem, a Bądzów krzepiącą zupę gulaszową.

W tym roku wyjątkowo impreza stała się także ringiem dla I powiatowego etapu konkursu kulinarnego Bitwy Regionów , organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oddział we Wrocławiu. Dzięki czemu do Jerzmanowej przybyło 8 KGW z trzech powiatów: głogowskiego, polkowickiego i lubińskiego z przepięknie przystrojonymi stoiskami i wykwintnymi daniami. 5 osobowa komisja, której przewodniczącym był głogowski restaurator i Tadeusz Dąbrowski nie miała łatwego zadania. Po emocjonującej walce smaków: III m-ce za zraz z kaszą gryczaną zdobyło KGW w Serbach, II m-ce i królik w śmietanie zdobyło KGW Wilków. Na najwyższym miejscu podium stanęły Kluczowianki czyli KGW z Kluczy i ich schab w borowikach.

Wielość atrakcji czekała także na całe rodziny w strefach animacji i aktywności. Do sportowych wyzwań na ściance wspinaczkowej, torze przeszkód i rzutach piłką do celu zachęcał Sport Górski – Jerzy Górski. Najmłodsi mogli przejechać się ciuchcią oraz skorzystać z zabaw i warsztatów przygotowanych przez instruktorki GCK. Dodatkowe leśne zabawy i konkursy oferowało stoisko Nadleśnictwa Głogów, a koło fortuny z drobnymi nagrodami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizację wydarzenia:

Jednostkom OSP gminy Jerzmanowa

KGW z Gaików, Potoczka, Bądzowa, Smardzowa i Jerzmanowej