Jerzmanowscy Mistrzowie Ortografii – WYNIKI DYKTANDA GMINNEGO

W czwartek, 23 listopada 2023 roku, Stodoła Kultury w Jerzmanowej gościła miłośników piękna i zawiłości języka polskiego; w tym dniu odbyło się bowiem Gminne Dyktando. Tegoroczna tematyka poświęcona była pamięci i twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej, dla której bogactwo języka polskiego stanowiło pole do odkrywania i fascynacji. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i rywalizować o atrakcyjne nagrody pieniężne oraz prestiżowy tytuł Jerzmanowskiego Mistrza Ortografii A.D. 2023.

Dyktando podzielono na trzy kategorie dobrane do wieku. Teksty do nich ułożyła pani Zofia Głowacka  – polonistka, uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Gminy Jerzmanowa”. Dyktanda były nie tylko pełne pułapek, językowych kruczków, haczyków i wyjątków ale stanowiły przepiękne opowieści nawiązujące do życia tytułowej bohaterki.

„Wiodła życie uporządkowane, skromne i nienadające się na pierwsze strony żurnali. Była staroświecka jak przecinek i z poczciwym humorem rozpościerała przed czytelnikami miraże świata nie z tego świata, tworząc asamblaż bez ambalażu.” - to tylko fragment tekstu , z jakim zmierzyli się tegoroczni śmiałkowie kategorii OPEN. Z kolei cytat z tekstu dla kategorii klas VII-VIII: „Bo według mistrzyni Szymborskiej antidotum na Kartezjańskie „zwątpienie metodyczne” nie miał być sarkazm, ale humor sprzymierzony ze sceptycyzmem” jest dowodem na to, że uczniowie także musieli wykazać się nie lada ortograficzną wiedzą. „Połamania piór” w filmiku podesłanym specjalnie na naszą prośbę życzył uczestnikom sam Michał Rusinek - polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sekretarz Wisławy Szymborskiej, a po jej śmierci prezes fundacji jej imienia.

Przygotowania do Dyktanda poprzedziła rywalizacja szkolna w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej oraz w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie w której to uczniowie walczyli o tytuł Ortograficznej Klasy A.D. 2023.

Niekwestionowanym Jerzmanowskim Mistrzem Ortografii A.D.2023 w kategorii OPEN została Olga Pasternak, a wyniki we wszystkich kategoriach przedstawiają się następująco:

Kategoria Open:
I miejsce - Pasternak Olga
II miejsce - Mirosław Skoczek
III miejsce - Budziszewska Agnieszka

Kategoria VII-VIII
I miejsce - Mońka Piotr
II miejsce - Serwaczak Paulina
III miejsce - Jgor Nazar

Kategoria IV-VI
I miejsce - Aleksandra Bielska
II miejsce Adrian Zając
III miejsce -Ryzyków Hanna

Rywalizacje szkolne:

Tytuł Ortograficznej Klasy A.D. 2023 otrzymują:
w kategorii IV-VI - klasa 5a Szkoła Podstawa w Jaczowie im. Henryka Sienkiewicza
w kategorii VII-VIII -  klasa 7 b Szkoła Podstawowa w Jerzmanowej im. Jana Pawła II

Gratulujemy!

Serdeczne podziękowania kierujemy także do pań czytających teksty dyktand: Pani Agnieszki Kozińskiej-Augustyniak, Darii Buczek - aktorki "Teatru Przychodni” oraz Dominiki Tuszyńskiej - bibliotekarki, pracownika GOK-u w Białołęce i aktorki.

Na oficjalne wręczenie nagród zapraszamy wszystkich zwycięzców na Mikołajki Gminne pn. „Św. Mikołaj w krainie światła.”, 9 grudnia 2023 do Stodoły Kultury w Jerzmanowej.