Literacki weekend "Inne tereny"

W miniony weekend (29.09-1.10.2023), "Stodoła Kultury" w Jerzmanowej stała się areną dla miłośników literatury, pasjonatów słowa pisanego i tych, którzy pragnęli poszerzyć horyzonty swoich literackich pasji. Literacki Weekend pn. „Inne tereny” obfitował w spotkania z wybitnymi autorami, warsztaty literackie i inspirujące rozmowy.

Dzień pierwszy rozpoczęły warsztaty literacko-plastyczne prowadzone przez Joannę Rusinek - ilustratorkę, która z niesamowitym entuzjazmem zainspirowała uczniów Szkoły Podstawowej w Jerzmanowej do tworzenia własnych opowieści kolażowych i pisanych. Wieczorem poznaliśmy trzy niesamowite pisarki z łatwością odnajdujące się w świecie literackiego kryminału. Izabela Janiszewska, Anna Kańtoch i Joanna Opiat - Bojarska podzieliły się ciekawostkami z codziennej pracy i życia pisarza. Zdradziły sekrety inspiracji, rzeczywistości i fikcji zastosowanej w swoich książkach.

Drugi dzień przyniósł nam trzy fascynujące spotkania autorskie. Martin Margielewski - autor bestsellerowych reportaży, oczarował opowieściami o różnicach i podobieństwach między kulturami polską i arabską, odkrywając przed nami kulisy życia arabskich możnowładców i kobiet na Bliskim Wschodzie. O swojej pracy nad trzymającymi w napięciu thrillerami opowiadał Jędrzej Pasierski, a o kulisach sławy zespołu „Universe” na spotkaniu połączonym z recitalem opowiadał niezwykle barwnie wokalista Henryk Piotr Czich.

Ostatni dzień Literackiego Weekendu zaowocował dwoma emocjonującymi spotkaniami. O tym jak mocno historia powiązana jest z teraźniejszością oraz w jaki sposób poruszać w swojej twórczości tematykę ważnych dylematów, stereotypów, dogmatów czy ideologii życiowych dyskutowały Sabina Waszut i Magdalena Wala.

To była prawdziwa uczta literacka! Serdecznie dziękujemy prowadzącej Agnieszce Błaszczyk za prowadzenie literackich spotkań oraz wszystkim, którzy byli częścią tego weekendowego święta książki.