Zajęcia obrazek

Prezent na 100. urodziny

Do wyjątkowego wydarzenia doszło w miniony czwartek w świetlicy wiejskiej w Maniowie. Pani Julia Leszczyńska obchodziła jubileusz 100. urodzin. To wyjątkowa osoba, o niezwykłej pamięci, trzeźwym umyśle, dobrym sercu i niezwykłym talencie obserwowania świata i przelewania swoich odczuć na papier – to artystka pisząca wiersze.


Dlatego też specjalnie z okazji tak dostojnego wydarzenia Gminne Centrum Kultury postanowiło zrobić wszystko by na czas sfinalizować realizację projektu nad którym pracę rozpoczęto już dwa lata temu, wywiadem i filmem na temat poetki. wykonać wyjątkowy prezent dla jubilatki i wydać tomik wierszy pt. Spisane piórem – Julia Leszczyńska. W twórczości autorki odnajdujemy niezwykłą afirmację życia oraz odnotowujemy wiele faktów historycznych jakie wydarzyły się w gminie Jerzmanowa na przestrzeni lat życia dzisiejszej seniorki. Tym samym wydanie tomiku mocno wpisuje się w działalność GCK jako element zachowujący od zapomnienia dobro kulturowe jakim są dla gminy zgromadzone w książce wiersze. To niezwykłe wydanie jest niejako podsumowaniem 100. letniej działalności życia autorki, a praca nad nim była zaszczytem i przyjemnością.


Swój jubileusz pani Julia świętowała z rodziną, bliskimi, sąsiadami i mieszkańcami gminy. Był toast, tort, ogromne bukiety kwiatów i mnóstwo wyjątkowych życzeń. Autorka nie kryła wzruszenia faktem wydania tomiku. Zaszczyciła zgromadzonych recytacją wierszy z pamięci. Goście mieli okazje zdobyć autograf poetki z zabrać ze sobą własny egzemplarz książki.


Obszerny życiorys pani Julii Leszczyńskiej znaleźć możemy w 3 cz. Książki pt. Pamiętniki, relacje i wspomnienia osadników rejonu obecnej gminy Jerzmanowa autorstwa Marka Roberta Górniaka wydanej przez Gminę w 2017 roku. Poniżej zapraszamy także do obejrzenia filmu który nagrany na pendrive został także dołączony do wszystkich egzemplarzy wydania. Tomiki dostępne są do wypożyczenia w naszych bibliotekach gminnych. Samej autorce życzymy radości wszystkiego najlepszego, zdrowia i jeszcze wielu lat życia dającego powodów do twórczego działania.------------


RELACJA FILMOWA Z WYDARZENIA