Zajęcia obrazek

Literacki weekend "Inne tereny"

We wrześniowy weekend zagoszczą w Jerzmanowej znani pisarze, autorzy wielu bestselerów literatury popularnej, których książki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników gminnych bibliotek. Zapraszamy więc na to wyjątkowe wydarzenie nie tylko miłośników literatury.


Startujemy w piątek o 17:00 z mocnym akcentem kryminalnym. Nadia Szagdaj, Mieczysław Gorzka i Przemysław Semczuk porozmawiają z czytelnikami o literaturze, w której akcja rozgrywana jest na Dolnym Śląsku. Poznamy Wrocław Nadi Szagdaj autorki m.in. powieści retro kryminalnych z cyklu Kroniki Klary Schulz. W książkach Nadi Szagdaj przenosimy się w poprzednie stulecie, do Bresalu. Są historyczne nazwy miast i ulic z odnośnikami do obecnie używanych nazw, są archiwalne fotografie obiektów, są opisy wyglądu nieistniejących już budynków. Z kolei fabuła serii „Wściekłe psy” autorstwa Mieczysława Gorzki ukazu współczesny Wrocław z perspektywy komisarza Zakrzewskiego, który zdobył sympatię wielu czytelników. Przemysław Semczuk - dziennikarz, publicysta i autor reportaży ma w swoim dorobku oparte na faktach powieści kryminalne „Tak będzie prościej” i „To nie przypadek”, których akcja rozgrywa się głównie w Jeleniej Górze. W swego rodzaju panelu dyskusyjnym porozmawiamy o tym jak autorzy w swojej pracy wykorzystują literacki potencjał dolnego śląska. Rozmowę z gości poprowadzi Agnieszka Błaszczyk – prowadząca magazyn Prolog.


W sobotę zapraszamy na dwa spotkania z autorkami docenianych przez czytelników serii. Będziemy mieli przyjemność gościć Agnieszke – Lingas Łoniewską – „Dilerka emocji”, autorkę bestsellerowych powieści, stanowiących elektryzujący mix gatunkowy romansu, dramatu i sensacji. Swoim czytelnikom serwuje emocjonalny rollercoaster przenosząc ich  do półświatka przestępczego. Kolejnym znamienitym gościem będzie Tanya Valko autorka m.in. bestselerowej arabskiej sagi. Wraz z autorką przeniesiemy się w świat orientu. W niedzielne popołudnie zapraszamy na spotkanie z powieścią historyczną. Swoją obecnością zaszczyci nas Zofia Mąkosa autorka „Wendyjskiej winnicy” – rodzinnej sagi opowiadającej o losach zwyczajnych ludzi na tle trudnych wydarzeń z historii polsko-niemieckiej. Autorka pięknie oddaje realia tamtych czasów. III cześć sagi - „Winne miasto” to jednak przede wszystkim powieść o Zielonej Górze, skomplikowanych losach przesiedleńców i Niemców oraz tym, co identyfikowało miasto kiedyś i teraz, czyli tradycjach winiarskich. Swoimi spostrzeżeniami na temat historii ziemi odzyskanych podzieli się także Marek Robert Górniak – publicysta, historyk Kościoła, badacz historii ziemi głogowskiej. Redaktor wspomnień pierwszych osadników z terenów gminy Jerzmanowa.


Zapraszamy również dzieci w wieku 5-10 lat na warsztaty z ilustratorką Elizą Piotrowską. Tematem przewodnim spotkania będzie "Ciocia Jadzia". Uczestnicy będą tworzyć własne impresje artystyczne pod okiem mistrzyni. Eliza Piotrowska od lat tworzy ilustracje książkowe dla najmłodszych. Współpracuje z czasopismami dla dzieci („Świerszczyk”, „Mały Przewodnik Katolicki”, w latach 2004–2009 „Miś”) i pismami dla dorosłych, poświęconymi literaturze dziecięcej („Guliwer”, „Ryms”). Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych.Serdecznie zapraszamy na to interesujące spotkanie w sobotę o godzinie 11:00.


Literacki weekend to impreza dla fanów dobrej książki i każdy znajdzie coś dla siebie. Naszym celem był taki dobór autorów aby czytelnicy oprócz literatury sobie bliskiej mogli poznać inne tereny literackie. Dlatego porozmawiamy zarówno o kryminałach, romansach, oriencie jak i literaturze historycznej. Podczas naszego weekendu literackiego będzie można spotkać się z autorami ulubionych powieści, wymienić doświadczenia i opinie z innymi czytelnikami, zdobyć egzemplarz z autografem. 


Zapraszamy serdecznie w gościnne progi „Stodoły kultury” w Jerzmanowej (Obiszowska 4a) w dniach od 9.09.2022 do 11.09.2022.


9.09.2022 Piątek - godz. 17:00

10.09.2022 Sobota - godz. 11:00, godz. 16:00 i godz. 18:00

11.09.2022 Niedziela - godz. 16:00


WSTĘP WOLNY!