Dożynki gminy Jerzmanowa – Smardzów 2022

Sołectwo Smardzów było gospodarzem tegorocznych dożynek, które odbyły się w minioną niedzielę (28.08). Na Święto Plonów zjechali się licznie rolnicy, mieszkańcy z całej gminy oraz zaproszeni goście. Organizatorzy zadbali o to, by w ten wyjątkowy dzień nikomu niczego nie zabrakło. Było więc wszystko co na dożynkach powinno się znaleźć: poczęstunek, warsztaty, atrakcje dla dzieci, konkursy, przepiękne dekoracje dożynkowe oraz program artystyczny, który przyciągnął publiczność z całej okolicy.

Obchody rozpoczęły się korowodem dożynkowym z udziałem strażackich pocztów sztandarowych i grup wieńcowych ze wszystkich 12 sołectw. Podczas Mszy Św. dziękczynnej wspólnie z Proboszczem ks. Piotrem Matusem z całego serca dziękowaliśmy rolnikom za chleb, który jest owocem ich ciężkiej pracy.

„Praca rolnika pozostaje zawsze w zgodzie z tym co dobre i z tym co uczciwe! Rolnik produkuje żywność, to dobro samo w sobie. Także sposób w jaki to robi jest ze wszech miar uczciwy” – mówił Wójt Gminy Jerzmanowa Lesław Golba witając przybyłych gości i przyjmując chleb od starostów dożynek: Anny Koszko i Pawła Pasternaka. Podziękowania dla rolników, na ręce starostów dożynek, złożyli także zaproszeni parlamentarzyści, wśród nich Senator RP Dorota Czudowska, starosta głogowski Jarosław Dudkowiak, zastępca prezydenta Głogowa - Wojciech Borecki i poseł na Sejm RP Wojciech Zubowski. Swoją obecnością zaszczyciła nas także delegacja niemiecka na czele z burmistrzem Oliverem Radzio z zaprzyjaźnionej gminy Rietz – Neuendof z którą Gmina Jerzmanowa współpracuje od 2001 roku.

Po oficjalnych uroczystościach wszyscy zostali zaproszeni na dożynkową biesiadę. Tradycyjnie rolnicy oraz zaproszeni goście spotkali się w specjalnie przygotowanym na tę okazję namiocie, blisko 240 osób. Z dożynek z pewnością nikt nie wyszedł głodny i znudzony. Na dzieci czekały uwielbiane dmuchańce i trampoliny oraz zabawy sensoryczne prowadzone przez instruktorki GCK. Dla starszych interesujące warsztaty kulinarne prowadziło KOKU Sushi z Głogowa, zdradzając tajniki przyrządzania sushi, a w namiocie obok trwały niemniej ciekawe warsztaty kiszonek z mało znanych produktów jak jabłko, cytryna, kalafior czy marchewka. Na scenie ze specjalnie przygotowanym dożynkowym programem zaprezentował się Zespół Ludowy Jaczowiacy, a po nich tańce ludowe z różnych regionów Polski przecudnie wytańczył Zespół Tańca Ludowego „Długołeka” spod Wrocławia. Kabaretową gwiazdą dożynek był Grzegorz Halama.

Wójt Lesław Golba oficjalne podziękowania sołtysom i grupom wieńcowym za zaangażowanie w organizację tej ważnej dla gminy imprezy. Wraz z Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jerzmanowej – Barbarą Reszczyńską wręczył także nagrody w konkursie za „Najpiękniejszą Dożynkową Dekoracje Posesji”. Biesiadną muzyką rozpoczęło się Disco Party, które przerwano ale tylko dlatego by na scenie mogła wystąpić Gwiazda Wieczoru – Zespół WEEKEND, zarażając uśmiechem, tańcem i znanymi wszystkim tekstami popularnych piosenek. Oczywiście wokalista z łatwością oczarował znaczną żeńską część publiczności. Bawiono się do nocy, a konsola DJ Mateusza Dworczaka była gorąca od skocznych rytmów do tańca.

Ogromne podziękowania za wsparcie tegorocznej organizacji kierujemy do sponsorów i partnerów:

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego

Bank Spółdzielczy w Głogowie

Międzynarodowy i Krajowy Transport Samochodowy Wojciech Witkowski

PHU BRACIA Jan i Andrzej Łyżwa

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

GASTRO-POL

BUDREM

Pralnia Delfin

Zakład Handlu i Transportu RAZBI

RAGEN sp. z o. o.

Autorska Pracownia Projektowa Proma-Bud Adam Mordarski

BAR-BUD S.C. Mariola i Roman Bartkowiak

Zakład Robót Melioracyjnych - Zbigniew Matejko

Materiały Budowlane RYCZEK

Usługi Inżynieryjne KRAKEN

RJ projekt Robert Jaworski

Dziękujemy także strażakom, ZGK, kołom gospodyń wiejskich i wszystkim którzy czynnie przyczynili się do organizacji wspólnego święta.