Zajęcia obrazek

Dyktando Gminne - relacja

Język polski - ważny i cenny ale zdaniem prof. Miodka wcale nie najtrudniejszy pośród języków innych narodowości


Już po raz szósty (23.11)podczas Dyktanda Gminnego, organizowanego przez GCK w Jerzmanowej 75 uczestników stanęło do potyczek słownych w walce o tytuł Jerzmanowskiego Mistrza Ortografii A.D.2022. Hasłem przewodnim dyktanda był „Ortograficzny romantyzm”, adekwatnie do patronatu ustanowionego przez Sejm RP – Roku Romantyzmu Polskiego. W dyktandzie mogą brać udział także osoby spoza gminy, stąd z roku na rok wydarzenie staje się coraz bardziej popularne, a językowe potyczki wzbudzają niemalże sportową rywalizację.


„Bo był Mickiewicz nie tylko piewcą litewskich kniei, orientalnych kurhanów i haremów chana, ale i admiratorem kobiecej urody, inteligencji i dojrzałości.” Tak brzmiało jedno ze zdań dyktanda w kategorii trzeciej czyli OPEN – adresowanej do wszystkich uczestników, niezależnie od wieku, którzy w Stodole Kultury zebrali się w liczbie 15 osób. Nie mniej trudniejsze wyrazy do napisania podczas dyktanda miały dwie pozostałe kategorie: uczniów klas IV-VI (42 osób)oraz uczniów klas VII – VIII (18 osób). Tekst oscylował wśród sztukmistrzów, bród żydowskich, kurhanów, haremów, bezdroży i pałaców chanów. Oprócz intelektualnej zabawy uczestnicy walczyli o nagrody pieniężne, których pula w tym roku została zwiększona: kolejno za I-III miejsce 300, 250 i 150 złotych w kategoriach szkolnych, a kolejno 700, 500 i 400 złotych w kategorii open.


Honorowym gościem Gminnego Dyktanda był prof. dr hab. Jan Miodek, który specjalnie na nasze zaproszenie opowiedział uczestnikom o ewolucji języka polskiego i dodał wszystkim otuchy „Sam fakt, że uczestnicy dyktanda w rozpędzeniu codziennego dnia zatrzymują się nad formą graficzną języka i przeżywają dylematy: czy to tak napisać, czy tak napisać? To już jest właśnie ten element refleksji nad językiem. W tym sensie dyktanda te są czymś bardzo ważnym i czymś bardzo cennym, mieszczącym się w szeroko pojętej kulturze języka (...) co nie może nie cieszyć.” – mówił w swojej 15 minutowej prelekcji online.


Teksty dyktand do trzech odrębnych kategorii ułożyła pani Zofia Głowacka – polonistka, uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Gminy Jerzmanowa”. Dyktanda odczytali : Agnieszka Kozińska – bibliotekarka jerzmanowskiej biblioteki oraz prezenter radiowy Radia Elka – Bartosz Skopiński.


Dodatkowo na całość wydarzenia składają się także równolegle organizowane rozgrywki klasowe jerzmanowskich szkół: SP im. Jana Pawła II w Jerzmanowej i SP im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie, których uczniowie walczą o tytuł Ortograficznej Klasy A.D. 2022. Zdobywców tytułu w poszczególnych kategoriach poznamy już 4 grudnia 2022 podczas Mikołajek Gminnych. Wtedy też nastąpi wręczenie nagród.