Spotkanie Kultur 2022

Romantyczna Francja, słoneczna Grecja, piękna Ukraina, dalekie Indie i nasze góralskie Podhale. Do takiego zderzenia kultur doszło 23 lipca 2022 na placu przed Stodołą Kultury w Jerzmanowej. Wszystko za sprawą jednej z ważniejszych imprez organizowanej cyklicznie na terenie Gminy Jerzmanowa – SPOTKANIA KULTUR. Tegoroczne wydarzenie było wypadkową trzech ważnych dla egzystencji człowieka i jego istnienia kultur: duchowej, kulinarnej i fizycznej. Każdy kto pojawił się na imprezie mógł więc znaleźć coś dla ciała i duszy. Muzykę różnych krajów w specjalnie przygotowanym repertuarze. Kuchnie Świata czyli potrawy serwowane na stoiskach przez nasze wspaniałe koła gospodyń wiejskich i sołectwa. A także strefę „Startuj po zdrowie”, gdzie każdy od małego do starszego otrzymał nie tylko zachętę by dbać o zdrowie ale i sporą dawkę ruchu.

Przybyłych pod scenę gości przywitał Zespół Masakali, który indyjskim układem tańca klasycznego ku czci Boga Murugana rozpoczął wydarzenie. Repertuar Zespołu inspirowany indyjskimi tańcami ludowymi oraz współczesnymi tańcami Bollywood i charakterystycznym dla orientu tańcem brzucha mieliśmy okazję zobaczyć na scenie aż cztery razy. Dziewczyny przeprowadziły także warsztaty taneczne pokazując publiczności kilka podstawowych ruchów tańca indyjskiego. Kojącą barwę głosu w ukraińskich pieśniach, współczesnym ukraińskim popie i własnych aranżacjach anglojęzycznych zaprezentowała polsko-ukraińska formacja: Alona Karamaneat i Tęsknota Ukrainy. Do słonecznej rozśpiewanej i roztańczonej Grecji zabrał nas Grecki Zorba. Rodzinny zespół, na którego czele stoi Dimitris Zorbas bez problemu porwał do tańca pod scena sporą część publiczności. Swoim urzekającym wokalem na sentymentalny spacer po Placu Pigalle i do kawiarenki pod Wieżą Eiffla zabrała publiczność – Natalia Lubrano z zespołem Francais. Mocno wyczekiwaną gwiazdą wieczoru był zespół Baciary, dzięki którym publiczność na własnej skórze odczuła potęgę i siłę góralskiego serca Polski – Podhala. Muzycy nie tylko świetnie grali ale swoim show zawładnęli publicznością, a przybyłych na koncert fanów nie pozostawili bez zdjęć i autografów.

Swój talent kulinarny w przygotowaniu posiłków z różnych stron świata mistrzowsko zaprezentowały KGW i sołectwa gminy Jerzmanowa. W mgnieniu oka na stoisku Gaików rozeszły się gruzińskie chinkali. W podobnym tempie zniknęły kartacze i chłodnik w kuchni litewskiej Maniowa. KGW i sołectwo Jerzmanowa serwowało ryż z mięsem i warzywami oraz lemoniadę w chińskim wydaniu. Na przecudnym niebiesko białym stoisku bawarskiej Zofiówki serwowano zasmażaną kapustę z kiełbasą, kawę mrożona i precle. Kolejka chętnych czekała na placek po węgiersku z gulaszem i nadziewane papryki przed stoiskiem Bądzowa. Klubu Senior +z Maniowa oraz GCK w Jerzmanowej zorganizowały wystawy twórczości będącej pokłosiem prowadzonej działalności warsztatowej.

„Mamo, Tato chcę być zdrowy” i „Startuj po zdrowie” to hasła pod którymi podczas imprezy Jerzy Górski promował aktywność fizyczną. W ogródku sportowym czekała moc atrakcji dla całych rodzin! Między innymi ścianka wspinaczkowa, pięciobój, triatlon na sucho i tor z przeszkodami. Ponadto dmuchańce, skakańce i zabawy xxl dla dzieci i dorosłych. W specjalnym namiocie profilaktycznym można było osobiście porozmawiać z Jerzym Górskim – bohaterem książki i filmu „Najlepszy – gdy słabość staje się siłą”, który z chęcią odpowiadał na wszystkie pytania. W specjalnej strefie pełnej atrakcji dla maluchów rodzice mogli choć na chwilę odsapnąć, pozostawiając pociechy pod okiem instruktorek.

Ogromne podziękowania kierujemy do:

- pracowników Urzędu Gminy Jerzmanowa

- pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jerzmanowej

- strażaków z jednostek OSP z terenu Gminy Jerzmanowa

- służby medycznej – firmy RINAR z Zielonej Góry

- firmy odpowiedzialnej za scenotechnikę SOUND ART Marcin Maliński

- Agencji Ochrony Ludzi i Mienia SECURITY JÓZKÓW

- firmy SPORT GÓRSKI

- wszystkich osób, partnerów, których praca wsparła organizację Spotkania Kultur