Pętla indukcyjna – komfort dla osób niedosłyszących

Niezmiernie miło nam poinformować, że Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej dysponuje nowym sprzętem - przenośną pętlą indukcyjną. System ten przeznaczony jest dla osób słabosłyszących, korzystających z aparatów słuchowych. To krok w stronę dostępności, element projektu „Zobacz nas, usłysz nas… w sieci”, na który GCK w Jerzmanowej otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury. Zakup powyższego sprzętu jest również dużym „krokiem do przodu” w ramach podejmowanych działań na rzecz osób niepełnosprawnych, mających na celu wyrównanie szansy w dostępie do naszej oferty kulturalnej. Mamy nadzieję, że dzięki temu udogodnieniu, osoby posiadające aparaty słuchowe będą mogły w pełni cieszyć się uczestnictwem w organizowanych przez nas koncertach i wydarzeniach, zarówno tych w pomieszczeniach jak i w plenerze.

Czym jest pętla indukcyjna?

Pętla indukcyjna to system wspomagania słuchu, który znacząco ;poprawia zrozumiałość dźwięków oraz mowy osobie słabosłyszącej, korzystającej z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego. Mimo korzystania z aparatów słuchowych dla osoby słabosłyszącej uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych często jest trudne. W panującym zwykle na imprezach hałasie czują dyskomfort w postaci echa i nakładających się dźwięków, co prowadzi do niezrozumiałości słyszanych wyrazów i w konsekwencji do dezorientacji. Dzięki pętli indukcyjnej ;wzrasta komfort słyszenia oraz jakość odbieranego przez aparat słuchowy dźwięku. Pętla indukcyjna przesyła dźwięk bezpośrednio ze sceny do aparatu słuchowego osoby słabosłyszącej. Dzięki temu osoba słabosłysząca pozbywa się negatywnego wpływu akustyki sali oraz hałasu panującego w tle.

Zakupiony zestaw używany będzie podczas organizowanych przez nas wydarzeń a miejsce jego działania oznaczone znakiem pętli indukcyjnej.

WAŻNE!

Aby korzystać z pętli indukcyjnych należy aparat słuchowy przełączyć na program cewki „T”. Jeśli nie wiesz, czy Twój aparat słuchowy lub implant posiada tę funkcję aktywną, zgłoś się do swojego protetyka słuchu.