Zajęcia obrazek

Dobry dzień Ukraino. Добрий день Єжманoвa - relacja



W niedzielne popołudnie(24.04.), w przypadające pierwsze święto prawosławnej Wielkanocy odbyło się integracyjne spotkanie ze szczególnymi gośćmi – uchodźcami z ogarniętej wojną Ukrainy, przebywającymi na terenie gminy Jerzmanowa. Inicjatorem tej gościny było Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej, które wraz z sołectwami i kołami gospodyń wiejskich przygotowało moc atrakcji.

W obliczu wojny, która trwa już 60 dni słowa: „Polska Ukraina - dwie siostry” nie są pusto brzmiące, one są bardzo realne. Naród ukraiński przez blisko dwa ostatnie miesiące otrzymał w Polsce schronienie, opiekę oraz pomoc na różnych poziomach funkcjonowania (…) Wiemy, że nic nie jest w stanie, pocieszyć Was, którzy jesteście z dala od swoich bliskich i domów, pracy, szkoły czy przedszkola, ale przyjmijcie w tym dniu od nas dużo radości, gościnności i dobroci. Dzisiaj w prawosławną wielkanocną niedzielę chcemy świętować wspólnie z Wami.

– mówiła, witając przybyłych gości Dyrektor GCK w Jerzmanowej – Barbara Reszczyńska.

Za sprawą najlepszych gospodyń gminy Jerzmanowa, Stodoła Kultury wypełniła się zapachem smacznych potraw i słodkich ciast. Do tego wspólnego dzieła przygotowania posiłków włączyły się Panie z Ukrainy, które mieszkają tymczasowo w świetlicy wiejskiej w Gaikach. Zatem każdy miał okazję spróbować specjałów nie tylko kuchni polskiej ale i ukraińskiej, takich jak: prawdziwy ukraiński barszcz, pielmieni, zrazy, okrażki (ukraiński chłodnik) czy tort Napoleon.

Spotkanie było doskonałą okazją by osoby, które przyjechały do gminy Jerzmanowa z różnych stron Ukrainy mogły nawiązać ze sobą kontakt. Byliśmy więc świadkami uścisków, rozmów i wymiany doświadczeń z zamieszkiwania w Polsce, a także informowania siebie nawzajem o podejmowanych działaniach w kierunku zatrudnienia, edukacji czy nauki języka polskiego.

Wspólną biesiadę i ucztowanie uprzyjemniały występy ze sceny. Swoją twórczość zaprezentowali lokalni artyści: utalentowana wokalistka Dominika Kozłowska, utytułowana wieloma nagrodami wirtuoz gitary Zuzanna Nagi; z najnowszą choreografią wystąpiła grupa taneczna 7+, trenująca w Stodole Kultury w Jerzmanowej pod okiem p. Karoliny Tomczak . Śpiew, taniec oraz przepiękne stroje krakowskie zaprezentował Zespół „Jaczowiacy” – godnie reprezentujący ludowe oblicze gminy Jerzmanowa. Swoje emocje we własnych rockowych kompozycjach i tekstach zaprezentował Zespół Nemesis.

Najmłodsi mogli wyszaleć się w zabawach i konkurencjach ruchowych, wziąć udział w warsztatach, zrobić sobie tatuaż, puszczać wielkie bańki, poskakać w dmuchanym zamku, a także upiec słodką piankę na ognisku. Darmowy wstęp proponowała również kręgielnia. Niezwykły pokaz wysyłania kierunkowego psów ratowniczych na akcję poszukiwawczą przygotowali strażacy z OSP Smardzów.

Niedzielna impreza zainspirowała także innych do twórczego działania. Wyjątkową muzyczną niespodziankę, specjalnie z okazji organizowanego spotkania przygotował „spontaniczny zespół z Jerzmanowej”. Piosenkę pt. „Waleczna Ukraina” zaśpiewało trio polsko – ukraińskie: Julia, Ludmiła i Irina. Muzykę skomponowała Irina, tekst napisał Henryk Bartkowiak. Refren brzmiał w sercach wszystkich uczestników długo po zakończeniu integracji:


"Niech się wojna szybko skończy

A ta pieśń po świecie płynie

Za odwagę, bohaterstwo

Sława, sława Ukrainie."


--

Serdeczne podziękowania kierujemy do

- KGW:Bądzów, Gaiki, Potoczek, Kurowice, Łagoszów Mały, Jaczów, Sołectw: Jerzmanowa, Maniów, Modła

- OSP Smardzów

- Mini – Disco Paulina Wolanin

- p. Dorocie

- sponsorom oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie spotkania.