
NOWE MOŻLIWOŚCI, NOWE WYZWANIA
– w świetlicy wiejskiej w Kurowicach 42A powstało studio nagrań.
Tygodniowym cyklem szkoleń w dniach 7-15 czerwca, a tym samym podniesieniem kompetencji cyfrowych pracowników, zakończyła się realizacja projektu „Zobacz nas, usłysz nas… w sieci”, na który GCK w Jerzmanowej dostało dofinansowanie w kwocie 168.200 złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działań dotyczących Konwersji Cyfrowej Domów Kultury.
Założeniem zadania było utworzenie Studia nagrań w jednej z sal świetlicy wiejskiej w miejscowości Kurowice 42A. Cały pomysł zrodził się w okresie pandemii, kiedy to działalność domów kultury przeniosła się do Internetu, odsłaniając tym samym braki techniczne i sprzętowe uniemożliwiające realizację pomysłów naszych animatorów i instruktorów. I choć wykorzystywaliśmy w 100% nasze możliwości to nie do końca zadowoleni byliśmy z jakości naszych nowych wirtualnych usług. Pandemia zmieniła całkowicie nasz pogląd na temat oferty kulturalnej i jej odbiorców. I choć obecnie nie wpływa już na naszą działalność to otwartość na nowe sposoby szerzenia kultury z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych została nam zakorzeniona na stałe.
Dlatego też cieszy nas ogromnie, że właśnie nasz projekt otrzymał szansę realizacji. Dzięki czemu stworzyliśmy nowe miejsce i zaopatrzyliśmy się w nowy profesjonalny sprzęt. Powstało Studio nagrań wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i oprogramowanie do rejestracji i obróbki obrazu, filmu oraz dźwięku - materiałów mających trafić prosto do sieci. Wśród zakupionego sprzętu znalazły się komputery, monitory, kamery, statywy, mikrofony dedykowane rejestracji głosu i instrumentów, mikser dźwięku, nagrywarki, lampy studyjne i kilometry łączących ze sobą to wszystko różnego rodzaju kabli. Sama sala jest pomieszczeniem wygłuszonym panelami akustycznymi, a na jednej ze ścian zamontowano green screen – zielone tło wykorzystywane do kluczowania obrazu wideo. Wszystkie elementy studia przystosowane są do relokacji dzięki czemu jego potencjał wykorzystywać będziemy również na imprezach plenerowych.
Realizacja projektu otwiera przed nami cały wachlarz możliwości działań ale i stawia przed nami wiele nowych wyzwań. W planach działalności studia jest między innymi reaktywacja koła filmowego, stworzenie nowej oferty warsztatowej dla młodzieży pn. „Siecioznawcy”, relacje na żywo z wydarzeń organizowanych na terenie gminy Jerzmanowa czy rozszerzenie działalności bibliotek o spotkania autorskie online. Pomysłów jest wiele. Chętnie nawiążemy współpracę z lokalnym środowiskiem, w tym z Klubami Seniora, szkołami czy stowarzyszeniami. Posiadanie studia nagrań umożliwi stworzenie całkiem nowej oferty cyfrowej, a tym samym rozszerzenie naszej działalności.