Zajęcia obrazek

FOLKLOR, PIOSENKA I TANIEC NA LUDOWO W JACZOWIE

Piękne stroje, mocne głosy, niespotykane instrumenty ludowe - łącznie 180 artystów prezentujących i krzewiących kulturę ludową – to warto było zobaczyć! Nareszcie po dwóch latach przerwy deski Amfiteatru przy WDK w Jaczowie zatętniły życiem, prezentując tancerzy, śpiewaków i muzyków zespołów ludowych i folklorystycznych, przybyłych z różnych stron regionu, specjalnie na XXIX Przegląd Zespołów Ludowych i Folklorystycznych Jaczów 2022.


Tradycyjnie Przegląd rozpoczął się występem gospodarzy - Zespołu Ludowego Jaczowiacy. Po nich na scenie zaprezentowało się jeszcze 11 zespołów m.in. Zespół Ludowy Starczowianie, Jarzębina, Zespół Folklorystyczny Iskierki, Serbowiacy, Zespół Tańca Ludowego Długołęka, Zespół Folklorystyczny „Chaber”, Podolanki, Grodzianki, Sobinianie, Łemkowski Zespół Folklorystyczny „Roztoka” z Rudnej, oraz Przedmościanki. Różnorodność repertuaru i prezentacji była zachwycająca. Wszyscy występujący byli wyjątkowi, jednak serca publiczności skradł występ zespołu z Długołęki, w którego skład wchodzi młodzieżowa formacja.


Po raz pierwszy w historii Przeglądu, w podziękowaniu za udział w imprezie, Zespołom przekazano Michalinkę – ceramiczną statuetkę, zawdzięczającą swą nazwę śp. Michalinie Hankiewicz, założycielce Zespołu Jaczowiacy. Pomysłodawcą jest dyrektor Barbara Reszczyńska, figurkę zaprojektowała instruktorka GCK – Adrianna Stosik, a pod jej instruktażem wykonalni ją ręcznie członkowie zespołu Jaczowiacy, którzy także zdecydowali o nazwie statuetki. W przyszłości unikatowa i wyjątkowa Michalinka stanie się trofeum charakterystycznym dla Przeglądu organizowanego w gminie Jerzmanowa. Na scenie wręczono także nagrody przyznawane w konkursie internetowym poprzedzającym wydarzenie. Nagrodę jury w wysokości 1000 zł za I miejsce zdobyli Starczowianie. Laureatami II miejsca został Zespół Folkowy Tacy-Sami z Wrocławia, który zdobył także nagrodę publiczności w głosowaniu internautów. III miejsce przyznano dla Zespołu Jarzębina. Przegląd był także okazją do podziękowania młodzieży z Zespołu Jaczowiacy, którzy ze względu na nawał obowiązków opuścili szeregi lokalnej grupy ludowej.


Rokrocznie przegląd cieszy się dużym zainteresowaniem i udowadnia, że kultura ludowa nie zamiera, a wydarzenie jest jednym z najbardziej barwnych dni w gminie.


Ogromne podziękowania za wsparcie w organizacji kierujemy do:

KGW w Jaczowie,

p. Jackowi Dziedzicowi i OSP Jaczów,

obsługi oświetlenia i nagłośnienia – firmie KWART Jakub Wantuła

firmy RINAR za zabezpieczenie medyczne

PBD w Głogowie