Zajęcia obrazek

Dożynki Gminy Jerzmanowa 2021

W dzisiejszych czasach Dożynki nie są już tylko świętem rolników, którzy ukończyli żniwa, są świętem przypominającym wszystkim ludziom, że rolnictwo to jedna z najważniejszych prac dających nam codzienny chleb i zapełniająca półki sklepowe z kupowaną przez nas żywnością. To święto, na którym spotykają się: tradycja, duma, radość i zabawa.


Tegoroczne Dożynki Gminy Jerzmanowa z pewnością zapiszą się w historii wydarzeń gminy Jerzmanowa, a to nie tylko za sprawą licznie przybyłych gości, bogatego programu artystycznego, pięknie wyeksponowanych sołeckich stoisk, przepysznego jedzenia przygotowanego przez najlepsze gospodynie gminy ale przede wszystkim z powodu towarzyszącego im uroczystego otwarcia Stodoły Kultury – perełki architektury dolnego śląska, a także 20-lecia podpisania umowy o współpracy z partnerską gminą Rietz-Neuendorf.


Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła msza św. dziękczynna odprawiona przez Ks. Proboszcza Piotra Matusa przy wsparciu braci Benedyktynów. Główną intencją modlitw było braterstwo oraz wzajemne miłowanie się przy dożynkowym stole i podczas łamania chleba. Dożynkowy wieniecw imieniu wszystkich sołectw gminy , uplotły i wniosły panie z KGW w Potoczku. Wśród darów złożonych przez grupy wieńcowe 12. sołectw znalazły się owoce, kwiaty, mąka, oleje, orzechy, miód, ziarna zbóż, chleb i wino. Po odprawionej mszy wójt wraz ze starostami dożynek panią Katarzyna Koszko i panem Stefanem Sierkiewiczem pokroili bochny chleba i częstowali wszystkich zgromadzonych. Oficjalne podziękowania i życzenia dalszych lat współpracy wójtowi Lesławowi Golbie złożył nowy burmistrz zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy Rietz-Neuendorf - Olivier Radzio. Podziękowania za pracę rolników gminy Jerzmanowa składał także starosta Jarosław Dudkowiak oraz Izabela Wańkowicz –przedstawicielka biura senator Doroty Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej.


Prawdziwym oblężeniem cieszyła się sołecka biesiada „czym chata bogata…”. Na cudownie ozdobionych stoiskach na gości czekało 1500 porcji domowych specjałów jak: maniowski bigos, pierogi prosto z Gaików, karkówka – specjał Modłej, bądzowskie pajdy chleba ze smalcem i małosolnym ogórkiem, jaczowskie sycące leczo, jerzmanowskie pyzy ziemniaczane podawane z zasmażaną kapustą, smardzowskie naleśniki na słodko, ostro lub wytrawnie, domowej roboty nalewki serwowane przez piękne i uśmiechnięte panie z KGW z Kurowic. Ekipa strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaczowie rejestrowała potencjalnych dawców szpiku kostnego. Strażacy udzielali fachowych informacji nt. akcji oraz pobierali materiał, który może w przyszłości pomóc chorym i cierpiącym z powodu białaczki. Na terenie miasteczka imprezowego zaparkował również szczepionkobus, w którym można było skorzystać ze szczepienia przeciwko Covid-19.


Artystyczną część Dożynek poprzedził nadzwyczajny punkt programu, na który wszyscy czekali już od kilkunastu miesięcy – uroczyste otwarcie „Stodoły kultury”. Do przecięcia wstęgi wójt zaprosił wykonawcę - wiceprezesa firmy Budrem Tomasza Kalinowskiego, Katarzynę Dziurę przedstawicielkę biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Tymoteusza Myrę - członka zarządu województwa dolnośląskiego. Symboliczny klucz oraz pamiątkowa księgę z rąk wójta odebrała Barbara Reszczyńska – Dyrektor GCK w Jerzmanowej, która jako gospodarz obiektu zaprosiła zwiedzających do środka. Przybyli goście otrzymali także pamiątkowe foldery i breloczki.


Z nowo przygotowanym dożynkowym repertuarem wystąpił Zespół „Jaczowiacy”- duma naszej gminy. Ogromną sympatią młodszych i starszych widzów cieszył się rozgrywany przy scenie interaktywny spektakl "Pan Mniam Mniam", a dawkę śmiechu zapewnił wspaniały występ Kabaretu K2. Nagrody pieniężne oraz dyplomy z rąk wójta odebrali laureaci konkursu fotograficznego Foto-Rola, konkursu na Najpiękniejsza Dożynkową Dekorację Posesji oraz panie z KGW w Potoczku za wykonanie dożynkowego wieńca. Istnym rajem dla dzieci i rodzicówbyło „Miasteczko zabaw”, zapewniało mnóstwo atrakcji i przeróżnych zajęć prowadzonych przez animatorów. Dodatkowo strażacy z OSP Jaczów zapewnili przejażdżki quadem. O zmierzchu rozpoczęło się Disco Party, na którym DJ Tomasz Michalski bez problemów trzymał wszystkich na parkiecie aż do przybycia niekwestionowanej gwiazdy - Zespołu MILANO. Utwór „O Tobie kochana” śpiewali wszyscy. Zespół wraz z charyzmatycznym Mirosławem Trzcińskim na czele zawładnął sercami publiczności. Koncert skończył się po północy.


Podziękowania za wsparcie imprezy ślemy sponsorom i partnerom:

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego

Bank Spółdzielczy w Głogowie

Międzynarodowy i Krajowy Transport Samochodowy Wojciech Witkowski

PHU BRACIA Jan i Andrzej Łyżwa

Juźwiak Grzegorz Pracownia Projektowa - Wilków

RYCZEK

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

GASTRO-POL

Zielone Ogrody Wioletta Miodowicz - Jakubowska

PRiUB BUDREM

Ekologiczna Pralnia Delfin

RAZBI

Gpk-Suez Głogów

EFEKT

Bus ATENA

RAGEN

BAR – BUD Jerzmanowa

Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce


Dziękujemy także wszystkim osobom, które przyczyniły się do ugoszczenia dożynkowych gości tj. gospodyniom z sołectw i paniom z Kół Gospodyń Wiejskich. Dziękujemy naszym partnerom i kontrahentom, z których każdy wsparł nas w budowaniu miasteczka imprezowego i organizacji tego niecodziennego wydarzenia.