Zajęcia obrazek

Święto Niepodległości i X Bieg Gęsi - relacja

Gmina Jerzmanowa posiada swój własny sposób na świętowanie. Ten dzień spędzamy zawsze na sportowo, kulinarnie i patriotycznie. Jednak tegoroczne obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada były wyjątkowe gdyż połączone z jubileuszową X edycją Biegu Gęsi. Z tej okazji na odwiedzających miasteczko imprezowe gości oprócz zwyczajowych punktów imprezy czekało mnóstwo atrakcji.


X Bieg Gęsi

Jubileuszowy X Bieg Gęsi wystartował w samo południe. W tegorocznej edycji udział wzięło 270 zawodników. Tradycyjnie na linii pierwszego startu stanęli najmłodsi biegacze. W kolejnych kategoriach biegu, wzdłuż ulic Jerzmanowej na coraz to dłuższych dystansach zmierzyły się roczniki 2014 – 2013, 2012 – 2011, 2010 – 2009 oraz 2006 – 2008. Poranne starcia zakończyła kategoria sztafet rodzinnych. Wraz z zapadnięciem zmroku o godzinie 16:20 na linii startu stanęło 125zawodników wieczornego Biegu Głównego na dystansie 8,5 kilometra. Na trasie nie zabrakło symbolicznego światła zwanego Ogniem wolności. Kibice oświetlali trasę pochodniami lub latarkami tworząc niepowtarzalny klimat i dopingując swoich faworytów. Mistrzowski czas – tylko 24 min i 28 sekund w Biegu OPEN w kategorii mężczyzn uzyskał Jacek Stadnik, a pierwszą kobietą na mecie z czasem 27 min 07 sekund była Sandra Nowak. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali pieczoną gęś, statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe w tym voucher na kręgielnię w Stodole Kultury w Jerzmanowej. (FOTORELACJA Z BIEGU)


Obchody Święta Niepodległości

103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęto Apelem Poległych tuż przy kościele w Jerzmanowej po uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny. Podczas apelu 125 Jaczowska Drużyna Harcerzy "Husaria" uczciła pamięć walczących o niepodległość rodaków. Oficjalnego otwarcia Święta Niepodległości dokonał ze sceny przy Stodole Kultury wójt Lesław Golba, życząc wszystkim dobrej zabawy i radości z posiadanej wolności. Zaprosił także na sołeckie prezentacje kulinarne, czyli Delicje z gęsiny. Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały prawdziwie słodkowytrawną ucztę. Nie zabrakło pieczonych z przeróżnymi farszami gęsi oraz innych pomysłów na gęsinę w roli głównej jak bigos czy pierogi, a także słodkich wypieków i rogali marcińskich. Za datek do puszki na leczenie maleńkiej Marysi Drożdzyńskiej można było najeść się do syta. Łącznie na ten cel zebrano 15.484,45zł. Datki do charakterystycznej skarbonki w kształcie serca zbierały także wolontariuszki Fundacji Hospicjum Głogowskie. W kuchni polowej strażacy z OSP w Jerzmanowej przy wsparciu koła gospodyń, wydawali ciepłą herbatę i rozgrzewająca grochówkę. Przy rozpalonym przez strażaków ognisku pieczono kiełbaski.

Rodzinną atmosferę wspólnego świętowania wzbogacały atrakcje towarzyszące. Wystawa związaną z X jubileuszowym Biegiem Gęsi pełna kolekcjonerskich koszulek pucharów i medali. Wystawa militariów zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Głogowskich Fortyfikacji „Twierdza Głogów” i Stowarzyszenie „Patriotyczny Głogów”. Strefa zabaw dla dzieci, a w niej domowe kino z bajkami dawnego dzieciństwa, animacje, wystawa zabawek PRL-u i zagroda Gąski Balbiny z siedmioma najprawdziwszymi gęsiami.

Wydarzenia na scenie rozpoczęły wyczekiwane wyniki „Gminnego Dyktanda z Janem Pawłem II”. Niekwestionowanym Jerzmanowskim Mistrzem Ortografii A.D.2021 w kategorii OPEN został Mirosław Skoczek. Oficjalnie nagrodzono także laureatów konkursu fotograficznego „Gmina Jerzmanowa – natura w kadrze”. Oprócz nagród pieniężnych ich zdjęcia staną się ozdobą przyszłorocznego kalendarza gminy Jerzmanowa. Na scenie zaprezentowali się laureaci konkursu „Patriotyczna nutka”. Najbardziej oklaskiwano przedszkolaków ale występy starszych wykonawców były równie poruszające. Gościem specjalnym imprezy był Zespół Lombard z wyjątkowym widowiskiem multimedialnym pn. „W hołdzie Solidarności – drogi do wolności”, stanowiącym połączenie obrazu i dźwięku, dedykowanym historii 40 – lecia Solidarności.


Istotą całego Święta Niepodległości są przede wszystkim ludzie, którzy tworzą tutaj od lat niezwykłą atmosferę gościnności, zaangażowania, życzliwości i dzielenia się. 

Dziękujemy wszystkim którzy zaangażowali się w przygotowania imprezy.

Sołectwu i KGW w Jerzmanowej, Jaczowie, Smardzowie, Potoczku, Bądzowie, Modłej i Kurowicach.

Sołectwu Gaiki, Zofiówka i Manów.

Klubowi SENIOR +

Pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jerzmanowej.

Strażakom z OSP w Jerzmanowej, Jaczowie, Bądzowie , Kurowie Małym

Harcerzom 125 Jaczowskiej Drużyny Harcerzy „Husaria”

Pocztom sztandarowym

SPORTGÓRSKI Jerzy Górski

Stowarzyszeniu Miłośników Głogowskich Fortyfikacji „Twierdza Głogów”

Stowarzyszeniu „Patriotyczny Głogów”

p. Arkadiuszowi Sienkiewiczowi

p. Andrzejowi Hano

Sponsorom: Brooks, Zielone Ogrody