Zajęcia obrazek

Spotkanie Kultur - relacja

Miniona niedziela (25.07.2021) z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy przybyli na plac pod Stodołą Kultury w Jerzmanowej. Przepiękna pogoda, niesamowici artyści, różnorodny repertuar, wspaniała muzyka, śpiew, tańce oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. Tegoroczne Spotkanie Kultur w Jerzmanowej przyciągnęło tłum widzów.


Imprezę poprowadziła niezwykle żywiołowa Patrycja Wachońska -reporterka Radia „Elka” Leszno, a wszystkich zgromadzonych przywitała Barbara Reszczyńska –Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jerzmanowej.


- Jest mi ogromnie miło, że w tak licznym gronie przybyliście (…) Od 2016 roku organizujemy Spotkanie Kultur, a zainicjonowane ono zostało Światowymi Dniami Młodzieży. Od tego czasu staramy się tę imprezę kultywować i organizować co roku. Życzę Państwu cudownej zabawy – mówiła, witając również przybyłych oficjeli: Wójta Lesława Golbę, Ks. Proboszcza Piotra Matusa oraz Olafa Klemperta – byłego burmistrza gminy Rietz Neuendorf, który przyjechał z przyjacielską wizytą.

Głos zabrał także sam Wójt gminy Jerzmanowa Lesław Golba - Spotkanie Kultur to impreza, która wpisała się już w harmonogram imprez gminy Jerzmanowa ale tegoroczna edycja jest w wyjątkowym miejscu, bo przy Stodole Kultury, którą już za miesiąc, a dokładnie 28 sierpnia podczas Dożynek będziemy uroczyście otwierać. Zarówno świetlicę wiejską, która powstała na miejscu starej stodoły jak i kręgielnię, która powstała na miejscu starej obory. (…) dużo ciekawych rzeczy będzie się tu dzisiaj działo, bardzo się cieszę że przybyliście i że właśnie tu będziemy mogli się razem bawić. -mówił - Wypada mi tylko życzyć wspaniałych wrażeń – dodał.


Już od pierwszych minut ze sceny popłynęły chwytające za serce kubańskie dźwięki w wykonaniu zespołu Jose Torres & Havana Dreams, muzycy wprowadzili wszystkich w beztroski klimat kraju radości, ciepła, kawy i cygar nie tylko muzyką ale i zabawnymi opowieściami. O tym, że Indianie to nie tylko łuk i strzały, a ich kultura jest o wiele bardziej fascynująca przekonywali: Marek Ptasiński, Bogdan Płonka i Marcin Zaic podczas Spotkania z kulturą Indian Ameryki Północnej. Panowie zaprezentowali niesamowity taniec i niepowtarzalne bogato zdobione indiańskie stroje. Mocne góralskie brzmienie w nowoczesnej aranżacji połączone z rapem zapewnili Liber & InoRos, a dawkę pozytywnej, radosnej i romantycznej energii zafundowali An Dreo e Karina w największych przebojach włoskich duetu Al Bano e Romina Power – „Felicita”. DJ Mateusz Dworczak poprowadził Dyskotekę Świata wyciągając do tańca młodzież, która nie zeszła z parkietu do północy. Na placu koncertowym można było najeść się do syta, przechadzać przy stoiskach handlowych oferujących festynowe gadżety, osłaniające przed słońcem kapelusze czy nietypowe ozdoby do włosów wykonane metodą kanzashi. Wystawa GCK pokazywała wachlarz możliwości warsztatowych; prezentowaną biżuterię, witraż , ceramikę i wiele innych wyrobów rękodzielniczych można było nie tylko oglądnąć ale i zakupić. Podczas festynu odbywała się także zbiórka charytatywna i kiermasz „Dla Marysi”. Na rzecz dziewczynki chorej na SMA typu 1 zebrano 3 tys. zł. Uczestnicy mogli także wesprzeć fundację Caritas i za skromny datek do puszki napić się orzeźwiającej zimnej lemoniady lub zakupić ekotorby na zakupy.


Ogrom atrakcji, a w nim: kule bumper ball, strefa VR, animacje, bańki mydlane, stanowiska łucznicze oraz dmuchane skakańce, zjeżdżalnie, basen z piłkami i trampoliny, czekał także na dzieci i rodziców w Miasteczku Zabaw, ulokowanym w zacisznym miejscu n w parku. Dla pragnących całkowitego wyciszenia, powstała Strefa relaksu oferująca odprężenie przy etnicznych brzmieniach instrumentów wywoływanych przez Ewelinę Ceklarz ze Strefy Kojących Dźwięków. Niemałą atrakcją okazało się stoisko informujące o zgubnym wpływie narkotyków i alkoholu. Można było na nim założyć alkogogle lub narkogogle, spróbować przejść torem przeszkód i przekonać się na własnej skórze jaki wpływ na nasze zmysły mają używki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy. Razem udało się stworzyć niezapomniany klimat tegorocznej imprezy, a widok bawiących się rodzin z dziećmi, osób starszych i młodzieży pod sceną sprawił nam największą przyjemność. Dzięki takim wydarzeniom nasza praca dla Was przynosi wiele satysfakcji i nabiera sensu.


Imprezę wsparł finansowo Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.


Pomogli nam, za co serdecznie dziękujemy:

  1. Strażacy OSPw Jerzmanowej i Bądzowie,
  2. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Potoczku
  3. Firma SPORT Górski
  4. Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jerzmanowej