Zajęcia obrazek

XXVIII Przegląd Zespołów Ludowych i Folklorystycznych - online

Mamy ogromny zaszczyt przedstawić zespoły które wzięły udział w XXVIII Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych Jaczów 2021' - online.


1. Rozpoczynający przegląd, występ gospodarzy - Zespołu Ludowego "Jaczowiacy" - reprezentującego gminę Jerzmanowa w utworach Kozira, Koziorajka i Smażyła baba lebiodę. 


Więcej informacji o zespole znajdziesz na naszej stronie w zakładce Jaczowiacy.2. Przed Państwem Zespół Chaber reprezentanci Gmina Żukowice w utworach: „Przez sądecką wieś, „Od wschodu słoneczka” i „Karczmereczka”.


Zespół CHABER powstał w 2004 roku. śpiewa pieśni patriotyczne, ludowe, kościelne, biesiadne. Bierze udział w przeglądach zespołów ludowych zajmując II i III miejsca. Śpiewa na dożynkach gminnych, na dniu seniora, pod kolegiatą i w dniu chleba oraz podczas innych uroczystości gminnych.3. Zespół Ludowy Starczowianie z miejscowości Starczów reprezentanci gminy Kamieniec Ząbkowicki w utworach „Szła dziewczyna” i „Łozlego się pięknie”. 

Starczowianie to zespól z tradycjami biorący udział w wielu konkursach i przeglądach, najważniejsze trofeum to wygrana w 2019 r. zimowa edycja Radia Wrocław piosenki ludowej co zaowocowało nagraniem płyty w polskim radiu.
4. Zespół ludowy „Sobinianie” reprezentujący miejscowość Sobin w gminie Polkowice, działający obecnie przy Centrum Kultury w Polkowicach w utworach "W Sobinie jest piękny dom” i „Barmaneczka”.


Zespół ludowy „Sobinianie” powstał w 1986 roku za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich działającego przy dawnym Gminnym Ośrodku Kultury w Sobinie. W pierwszym okresie swej działalności grupa była folklorystycznym zespołem śpiewaczym. Taką formułę artystyczną zespół zachował do 1991 roku. Następnie na scenie podczas występów grupy pojawiły się stare skrzynie, kołowrotki, kądziele i inne sprzęty gospodarstwa domowego, artyści starali odziać się w prawdziwe stroje ludowe. Do znanych pieśni doszły nowe, występy wzbogacono inscenizowanymi elementami dawnej obyczajowości. Tak objawiła się nowa twarz „Sobinian” jako zespołu folklorystyczno-etnograficznego. Pieśń, taniec, słowo aktorskie i ruch sceniczny dały nową wartość artystyczną. Do sukcesów zespołu zalicza się zdobycie w 1992 roku głównej nagrody na Spotkaniu Zespołów Folklorystycznych w Legnicy oraz pierwszej nagrody i Pucharu Wojewody Legnickiego w 1993 roku za widowisko „Zaręczynowa wieczornica”.
Sobinianie to nie tylko kultywowanie tradycji z tarnopolskich Dulib, bo chociaż blisko 90 procent Sobinian wywodzi się z tamtego regionu dawnej Polski, to jednak Sobin jest także miejscem zamieszkania licznej grupy narodowościowej-mowa tu o ludności pochodzenia łemkowskiego. Pieśń Łemków także znalazły miejsce w repertuarze zespołu.
W swoim bogatym repertuarze, grupa posługuje się nie tylko językiem polskim, ale również ukraińskim oraz bałkańskim. W życiu prywatnym członkowie zespołu są mieszkańcami Sobina, znanymi z dużego zaangażowania w życie społeczne wsi.
Od 2014 roku w ramach transgranicznej wymiany kulturowej Zespół został zostaje zapraszany do Drezna przez Krajowe Stowarzyszenie Wysiedleńców i Repatriantów w Saksonii na obchody Święta Dziękczynienia.
Zespół Ludowy „Sobinianie” ma za sobą występy m.in. w Operze Wrocławskiej podczas Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska, Zakopanem na IV Europejskich Targach Produktów Regionalnych, Muzycznych Prezentacjach Podkarpacia w Rzeszowie, Festiwalu Folk Fest w Świeradowie Zdrój, Festiwalu FOLKART w Lubaniu, jak również za granicami kraju: Czechach, Ukrainie oraz Holandii.5. Zespół Folklorystyczny " Lubin" z Krzeczyna Wielkiego działa pod opieką Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Zaprezentuje utwory: „A jak będzie słońce i pogoda” i „Hura polka”.


Zespół folklorystyczny „Lubin” powstał w 1983 r. w Krzeczynie Wielkim przy Kole Gospodyń Wiejskich. Działa pod opieką Ośrodka Kultury Gminy Lubin kultywują tradycję ludową z okolic Rzeszowa, gdyż większość członków zespołu z tamtych terenów się wywodzi. Zespół obecnie liczy 22 osoby tj. Kapela , taniec i śpiew. Czerpiemy natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarzamy polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tańcząc reprezentujemy program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. W3 naszym repertuarze są pieśni i tańce rzeszowskie, kresowe, krzczonowskie i okolicznościowe. Jesteśmy laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną jesteśmy wielokrotnie honorowani i nagradzani a w 2010 roku otrzymaliśmy Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej, w 2013 roku Zespół wystąpił w Operze Wrocławskiej a w 2014 roku w uznaniu zasług dla województwa dolnośląskiego został uhonorowany „ Odznaką Honorową Złotą” Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. W tym samym Roku w kategorii Kultura i Sztuka z rąk Starosty lubińskiego otrzymaliśmy nagrodę” Skrzydło NGO 20164”
W 2016 roku uczestniczyliśmy w Międzynarodowych Praskich Dniach Folklorystycznych w Pradze, która gościła zespoły ludowe z 75 krajów. Zostaliśmy przyjęci przez publiczność niezwykle serdecznie. Nasza muzyka, stroje i tańce wzbudzały zachwyt. +Rok 2017 i 2018 obfitował w liczne koncerty na terenie Dolnego śląska i po raz kolejny mogliśmy zaprezentować się na scenie Opery Wrocławskiej. Od 2004 roku byliśmy organizatorem Biesiady „raz na ludowo” w Łubinie a obecnie konkurs o Puchar Wójta Gminy Lubin w Krzeczynie Wielkim, który cieszy się dużym powodzeniem, w którym uczestniczą zaproszone zespoły z gminy Lubin i regionu Dolnego Śląska oraz publiczności, stwarza to niezwykłą okazję do integracji środowisk kulturalnych oraz sprzyja nawiązaniu kontaktów i przyjaźni. To czas pełen radości , któremu towarzyszy zabawa i liczne spotkania. Nie brak pozytywnych emocji, wspaniałych tańców i śpiewów. To znakomita promocja regionu. Celem naszym jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i kulturalnej, często jesteśmy zapraszani i występujemy na dożynkach, festynach, regionalnych przeglądach zespołów ludowych, konkursach a także w domach opieki społecznej, szpitalach, przedszkolach.6. Kapela Pogranicze z miejscowości Studniska Dolne w gminie Sulików działająca przy Fundacji Inicjatyw Społecznych w utworach „Jak tym żonom dobrze” i „Oj nie nie”.


Kapela Pogranicze rozpoczęła działalność w maju 2014 r. w świetlicy wiejskiej w Studniskach Dolnych w Gminie Sulików. Pierwszy występ publiczny kapeli to „Jakuby : Święto Starego Miasta Zgorzelec – Goerlitz w 2014r. i od tej pory co roku uczestniczy w tym święcie.

OSIĄGNIĘCIA:
  • II m -ce w „ Festynie na Ludową Nutę „ w Pieńsku ,
  • Wyróżnienie na IX Międzynarodowym Festiwalu Piosenkarzy Dojrzałych w Bogatyni w 2014 r.
  • II miejsce na Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „ Swojskie Granie i Śpiewanie” w Leśnej
  • II miejsce w Liście Przebojów Radia Wrocław
  • II miejsce w plebiscycie Gazety Wojewódzkiej na Najlepszy zespół Ludowy i Regionalny.
  • Reprezentowanie powiatu zgorzeleckiego na IX Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej
  • I miejsce i złote skrzypce na XIV Lubańskim Festiwalu Folklorystycznym FOLKART

DZIAŁALNOŚĆ:
Kapela organizuje w ramach swojej działalności corocznie 3 projekty:
  • „ Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie”
  • „ Nad Studzianką Śpiewanie”
  • „ Łączy nas wigilijny stół”7. Zespół "Grochowiczanki" działający przy Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli, reprezentanci Gmina Kotla w utworach „Kupalinka” i „Na jarmarku”.

Zespół powstał w 1986 roku kiedy to Grochowice wygrały konkurs „ Czyste i zdrowe mleko”. „Grochowiczanki” swoimi występami uświetniają wiele wydarzeń i uroczystości na terenie gminy Kotla oraz powiatu głogowskiego. Zespół na swoim koncie ma również osiągnięcia, są to m.in. wyróżnienia w przeglądzie piosenki Kresowej „ Wielkie Bałakanie” w latach 1999 – 2003, wyróżnienie w Ogólnopolskiej Biesiadzie zespołów Kresowych w latach 1998 – 2001. Zespól miał także okazję wystąpić we Lwowie. W 2012 roku otrzymał jubileuszową nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.8. Zespół Brzegowiacy reprezentanci Gmina Żukowice w utworach „Idę do dom idę”, „Jechał kozak” i „Rajski ptak” to ostatni z zespołów występujący w ramach XVIII Przeglądu Zespołów Ludowych i Folklorystycznych Jaczów 2021’ - ONLINE.

Zespół „ Brzegowiacy „ to zespół folklorystyczny, składający się z 16 osób w gminie Żukowice. Powstał w 2012 roku . repertuar zespołu jest zróżnicowany , oprócz piosenek ludowych i biesiadnych zespół wykonuje też piosenki chrześcijańskie oraz piosenki własnego autorstwa. Od 2014 roku opiekunami zespołu są Sylwia i Paweł Żyta. Zespól reprezentuje Gminę w różnych przeglądach i uświetnia różne imprezy okolicznościowe.9. Na zakończenie występ gospodarzy Zespółu Ludowego „Jaczowiacy” w utworach „Zabawy dolnośląskie”, „Kucharz i kucharka” i tańcu „Jedliniok”. 


Dziękujemy wszystkim biorącym udział oraz widzom przed monitorami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się już na żywo. Do zobaczenia!Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się już na żywo. Do zobaczenia!