Miłym zaskoczeniem było duże zainteresowanie patriotycznymi konkursami ogłoszonymi przez Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej w drugiej połowie października. 39 zgłoszeń wpłynęło na Konkurs pieśni patriotycznej, żołnierskiej i legionowej, a 23 na Konkurs recytatorski pt. „Poezja patriotyczna oddechem narodu”. Zadaniem uczestników było nagranie filmu z wykonywaną przez siebie piosenką lub recytacją i dostarczenie go organizatorowi. „Pałacyk Michla”, „Co to jest niepodległość”, „Dziewczyna z granatem w ręce”, „Dziś idę walczyć, mamo”, „Barwy ojczyste” czy „Moja mała ojczyzna” to tylko niektóre z utworów zaprezentowanych przez uczestników.

Celem konkursów było pogłębianie i utrwalanie znajomości patriotycznych polskich pieśni oraz prozy. Konkurs pieśni patriotycznej nie jest nowością. Rokrocznie jego zwycięzcy uświetniają występami na scenie obchody Święta Niepodległości. W tym nietypowym roku, wszystkie dostarczone nam wykonania posłużyły do stworzenia filmu, który 11 listopada opublikowany został online aby mimo, że w odosobnieniu ale razem z mieszkańcami gminy, uczcić to wyjątkowe święto. – tłumaczy dyrektor GCK w Jerzmanowej Barbara Reszczyńska

Konkursy pokazały dużą wrażliwość mieszkańców naszej gminy, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych, na to, czym jest niepodległość i co ona dzisiaj oznacza. Możemy być dumni z tego, że tradycja oraz duch patriotyzmu przekazywane są w naszej gminie z pokolenia na pokolenie przez rodziców, dziadków, opiekunów oraz wychowawców. To dzięki konkursowym zgłoszeniom mogliśmy w tak wspaniały sposób świętować 11 listopada. Zwycięzcy konkursów w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali nagrody rzeczowe o równowartości od 50 do 150 zł, które Dyrektor GCK w Jerzmanowej dostarczyła i wręczyła im osobiście. Film z występami uczestników oglądnąć można na naszym Youtubie i Facebooku. Jeszcze raz gratulujemy!

Lena Kuczyńska zwyciężczyni obydwu konkursow w swojej kategorii.