Projekt „Kreatywni, wolni od uzależnień” dobiegł końca. Do udziału w warsztatach ceramicznych, plastycznych i „kreatywnego papieru” zapraszaliśmy dzieci i młodzież. W ramach projektu  przez trzy tygodnie publikowano po trzy  filmy z ciekawymi pomysłami na twórcze działania. – Niech warsztaty i ukryte w nich  historie będą dla was inspiracją do wzięcia udziału w naszym konkursie – brzmiało nasze hasło motywujące. Zadanie konkursowe polegało na oglądnięciu warsztatu, wysłuchaniu towarzyszącemu mu opowiadania, stworzeniu własnej pracy i zgłoszeniu jej do konkursu.

Całe przedsięwzięcie adresowane było do dzieci i młodzieży, które zetknęły się z problemem uzależnienia. Każda historyjka w treści miała ostrzeżenia i zasady, które mogą pomóc nie wpaść w sidła. Niestety sytuacja nie pozwoliła spotkać się bezpośrednio, więc instruktorzy nagrali filmiki i zajęcia przeniesiono do sieci. Podczas każdego warsztatu, a było ich dziewięć, w tle przekazywana była historyjka o młodych ludziach, którzy uzależnili się od różnych używek typu alkohol, dopalacze, papierosy, narkotyki oraz rzeczy jak hazard, zakupoholizm, gry komputerowe czy telefon. Na pierwszym planie instruktorzy pokazywali jak w prosty sposób wykonać efektowne prace z masy plastycznej, papieru i przy pomocy farb. Zwieńczeniem był udział w konkursie. – Historyjki miały zainspirować dzieci i młodzież do pokazania problemu uzależnienia, ale posługując się wiedzą zdobytą podczas warsztatów. Połączyliśmy twórczość artystyczną z problematyką uzależnień. – mówi dyrektor Barbara Reszczyńska. Na realizację projektu „Kreatywni, wolni od uzależnień” centrum kultury otrzymało 22,5 tys. zł dofinansowania z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów. Te środki w stu procentach pokryły zakup materiałów potrzebnych do prowadzenia warsztatów, w tym komputera z kamerą do nagrywania filmów instruktażowych. Zakupiliśmy także sztalugi i antyramy, a każda świetlica i biblioteka zaopatrzona została w nowe gry planszowe. Zakupione rzeczy posłużą do dalszych działań, kontynuacji zajęć w przyszłym roku i organizacji turniejów gier planszowych na świetlicach wiejskich.


Wyniki konkusru

Na konkurs wpłynęło 8 prac. Największą popularnością cieszyły się prace malarskie wpłynęło ich 6. GCK postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników. Konkurs rozstrzygnięto w 3 kategoriach.


W kategorii 9-12 lat 1 miejsce przyznano Wojtkowi Wolniakowi za prace „Hulaj po Internecie” a 2 Pawłowi Tuczyńskiemu za pracę „Samotność w sieci” oraz 2 wyróżnienia dla Kamili Makowieckiej i Patrycji Samenec. W kategorii do lat 8 wyróżnienia otrzymali Jakub Tomyślak i Oskar Makowiecki a w kategorii 13-18 lat Zuzanna Janiczek i Jan Goś.


Odbiór nagród.

Nagrody odebrać należy osobiście w Gminnym Centrum Kultury w Jerzmanowej ul. Głogowska 8, 67-222 Jerzmanowa w godz. pracy ośrodka od 7:15 do 15:15.


Wystawa online

Wszystkie prace prezentujemy w postaci wystawy online na Facebooku w formie relacji czyli 24 godzinnego wernisażu (11 grudnia 2020r.) oraz postu z albumem ze zdjęciami.